Ustalar Gelir Vergisinden Muaf

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Alan, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, gelir vergisinden muaf olduğunu söyledi.

KESOB Başkanı Mustafa Alan, 15 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun değişikliği ile kendi ürettiği ürünleri satan, el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve Oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar esnafların gelir vergisi muafiyeti kapsamında olacaklarını ifade etti.

Gelir vergisinden muaf tutulan esnaf ve sanatkarların talep etmeleri halinde vergi dairelerinden ‘Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi’ alabileceklerini belirten Alan, “Söz konusu uygulama 01.01.2012 tarihinden itibaren başladığından, 2012 ve 2013 yılları içerisinde basit usule tabi olmanın şartlarını taşıyan gerçek usulde vergiye tabi esnaf sanatkarlarımız, yazılı olarak başvuruda bulunarak 2014 yılından itibaren basit usulde vergilendirileceklerdir.

Daha önce 6111 Sayılı Torba Kanundan yararlanarak kamuya olan vergi, prim vb. borçlarını yeniden yapılandırdığı halde yapılandırılmış borç taksitlerini süresinde ödemediği için yapılandırma hakkı kaybolan esnaf ve sanatkarlara bir hak daha verilmiştir. Bu kapsamda taksitlerini süresinde ödemediği için 6111 Sayılı Torba Kanundan yararlanma hakkı kaybolan esnaf ve sanatkarlar bu borç taksitlerini Ekim/2012 ayının sonuna kadar ödemeleri halinde yapılandırmadan yararlanma hakkına yeniden sahip olabileceklerdir. Tanınan bu haklardan esnaf ve sanatkarlarımızın yararlanmaları kendi menfaatlerine olacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Bir yanıt yazın