TEMA VAKFI KURUKÖPRÜ İLKOKULUNDA ÇEVRE EĞİTİMİ VERDİ

TEMA Vakfı Kayseri Temsilciliği Kuruköprü İlkokuluna bir ziyaret gerçekleştirdi.Çevre gönüllüleri bu ziyaret esnasında Minik TEMA eğitim programına dahil olan hem ilkokul 3.sınıf öğrencilerine hem de anaokulu sınıfına “Çevremizi Temiz Tutalım” konulu eğitim semineri ve uygulamalı fidan dikimi eğitimi verdi.

TEMA Vakfı Kayseri Temsilciliği adına Abdulkadir Dağlı ve Hakan Tatlı yaptıkları konuşmada, TEMA Vakfı, Minik TEMA Eğitim Programını, okul öncesi çağındaki çocuklar ile ilkokulun ilk yıllarındaki çocukların doğada/açık havada geçirdikleri zamanın artmasını sağlamak ve ekolojik okuryazar; yani doğanın ilkelerini ve sınırlarını bilen, doğayla uyumlu yaşamaya çalışan bireyler olmalarını desteklemek amacıyla 2010 yılında geliştirmiştir. Minik TEMA, çocukların çevre, doğa, toprak, erozyon, sürdürülebilir yaşam gibi konularda farkındalık oluşturmalarını ve olumlu tutum geliştirmelerini hedeflemektedir. Okul öncesi eğitim ve ilkokul programları içinde Minik TEMA Eğitim Programı’ nın konularına yer verilip ilgili kazanımlara ulaşıldığında, çocuk daha sonraki eğitim dönemlerinin gerektirdiği, çevre eğitimi ile ilgili olan;  etik davranma, bilinçli tüketici olma, çevre bilinci ve çevredeki kaynakları etkili kullanma becerisine sahip olacaktır dedi.

Kuruköprü İlkokulu Minik TEMA sınıfı öğretmenleri Serap Şahin ve Şermin Vural, “çevre eğitimi konusundaki çabaların amacı bütün dünyada benzerdir: çevresel kaliteyi artırmak ve sürdürmek ile gelecekteki çevresel problemleri önlemek. Çevre eğitimi kısmen bilgi vermeyi içerir, bu yolla çocukların çevreye ilişkin bilgileri artırılır. Merkezden kilometrelerce uzakta olan bu güzel kasabamıza gelerek çevre eğitimi veren Genç TEMA öğrencileri ve hocalarına sonsuz teşekkür ederiz dedi.

Okul bahçesinde uygulamalı olarak fidan dikiminin nasıl yapılacağını gösteren TEMA gönüllüleri bir sonraki etkinlikte buluşmak üzere okuldan ayrıldılar.

Bir cevap yazın