“SUYUNUZA DOKUNDURTMAYIN”

Şehir içme suyunun son derece kaliteli ve sağlıklı olmasına karşın, arıtma cihazı satan şahısların halkımızı yanlış yönde bilgilendirdiğine dikkat çeken  KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan,  “Bu kişiler ürünlerine müşteri bulabilmek amacıyla, suyun içine yerleştirdikleri demir çubuğa elektrik verip, sağlıklı bir suda bulunması gereken minarelleri bir tortu halinde göstererek suyun kirli olduğuna, vatandaşlarımızı ikna etmeye çalışıyorlar,” dedi.

Artıma cihazlarının sudaki birçok yararlı minareleri yok ettiğini belirten Batukan, “Su arıtma cihazları ile yapılan arıtma sonucunda, içme suyunda bulunan ve insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfat gibi mineraller yok ediliyor. Kaybolan bu mineraller nedeniyle kişilerin arıtılmış suyu tüketmeleri sağlık açısından da zararlı bir durum oluşturuyor. Bu yüzden suyunuza dokundurtmayın,” dedi.

NASIL BİR YÖNTEM UYGULUYORLAR?

Pazarlamacıların tanıtımlar, sırasında, elektroliz cihazı kullanarak arıtılmış suları, evde kullanılan şebeke suyu ile karşılaştırdıklarını belirten Batukan, konu hakkında şu bilgileri verdi:

 “Satıcılar, aynı anda hem arıtılmış, yani minarellerden arındırılmış saf suya diğer yandan şebeke suyuna iletken özelliği olan çubuklar yerleştiriyorlar. Her iki çubuğa aynı anda elektrik veriliyor. Saf suda iletkenlik olmadığı için demir çubukta oksitlenme olmuyor. İnsan sağlığı açısından büyük önem arz eden minarellerin bulunduğu şebeke suyu, elektrik verilmiş demir çubukla temas edince tortu bırakıyor. Vatandaşlarımız da arıtılmış olan bu suda tortuyu görmeyip, şebeke suyunda tortuyu görünce arıtılmış suyun temiz, şebeke suyunun kirli olduğunu düşünüyor. Böylece pazarlamacılarda, bu sonucu kullanarak, şebeke sularının görünüşünün tersine ne kadar kirli, pis ve mikroplu olduğunu savunup ürünlerini pazarlıyorlar. ”

Kayseri’de içme suyunun, “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” kriterlerine uygun, temiz bir su olup hiçbir arıtma işlemine tabi tutulmadan içilebileceğini açıklayan Batukan, “Kurumumuz, gelen bu tür şikâyetlerle ilgili halkımızı aydınlatıyor ve pazarlamacıların kullanmakta olduğu aynı cihazla analizler yaparak vatandaşlarımıza yapılan yanlışı göstermiş oluyoruz. Hatta onlara, su arıtma cihazlarının periyodik bakımının düzenli olarak yapılmadığı takdirde insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların üremesine neden olduğunu da anlatıyoruz,” diye konuştu.

Her gün düzenli olarak şehrin muhtelif noktalarından alınan su numunelerinin analizlerinin yapıldığını belirten Batukan, “Suyumuz temiz olduğu kadar içeriği bakımından oldukça zengin olup, gönül rahatlığıyla içilebilir. Vatandaşlarımızın herhangi bir şüphe durumunda ALO 185 nolu hattı arayarak evlerinden numune alıp laboratuarlarımızda ücretsiz tahlil ettirebilirler,” dedi.

Bir cevap yazın