Şükrü Boydak’a Etiyopya Fahri Konsolosluk Görevi Verildi

Kayseri’de, Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Mulatu Tehsome Wirtu, işadamı Şükrü Boydak’a ülkenin fahri konsolosluk belgesini verdi.

Boydak – 1 tesislerinde düzenlenen programa Vali Mevlüt Bilici, Boydak Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Erciyes Üniversitesi Rektörü Fahrettin Keleştemur, Melikşah Üniversitesi Rektörü Reşit Özkanca, Boydak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Boydak, Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Mulatu Tehsome Wirtuve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Boydak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Boydak, “Etiyopya Kayseri Fahri Konsolosluğumuzu onaylayan Etiyopya yetkililerine teşekkür ediyorum. Etiyopya farklı dinlerden ve farklı ırklardan insanların hoşgörü ortamında kardeşçe birlikte yaşadığı örnek bir ülkedir. Dünyanın en eski medeniyeti olan Etiyopya ile köklü bir tarihi olan Türkiye arasında siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel faaliyetlerin atılmasına çok önem veriyoruz. Bu bağlamda bizlere büyük işler düşüyor. Bende bu yeni görevimde üzerime düşen görevi en iyi şekilde
yapacağıma inanıyorum” diye konuştu.

İki ülke arasında köprü olacağını belirten Boydak, “Etiyopya ile Türkiye arasındaki kültürel, sosyal ve ticari ilişkileri geliştirme açısından çalışmalar yapacağız. Burada ofis özellikle Kayserililere hizmet verebilmek için açıldı. Her anlamda ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve yardımı sizlere vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu vesileyle belirtmem gerekir ki son zamanlarda Kayseri’den Etiyopya’ya giden orada Etiyopya devletinin sunduğu yatırım imkanlarıyla üretim yapan iş adamlarımız bulunmaktadır. Türkiye ve Etiyopya arsındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için gerekli potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum.

Türk halkı ve Etiyopya halkı arasında karşılıklı anlayış dostluk ve dayanışmanın daha da arttırılması, bunun örnek olarak gösterilecek yeni bir değer olarak her iki ülkenin ve geleceğe olan genç nesillere aktarılması yönünde görevimi en iyi şekilde yapmaya gayret göstereceğim” ifadelerini kullandı.

Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Mulatu Tehsome Wirtuve ise, “Kayseri’deki Etiyopya Fahri Konsolosluğunun başlıca görevi yerel seviyede kamu diplomasisini desteklemek ve Kayseri ile Etiyopya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri güçlendirmektir. Kayseri iş çevrelerinden Etiyopya’da yatırım yapma konusunda yüreklendiren güçlü sinyaller ve Kayserili yatırımcıların Etiyopya’da daha geniş yatırım ve iktisadi fırsatlar arayışında olmaları yeni tayin edilen fahri konsolosumuzun görevlerini yerine getirebilmesi için önemli bir başlangıç noktası olacaktır.

Genel olarak iki ülkemiz arasındaki, özellikle de Kayseri ve Etiyopya arasındaki ticari bağların gelişmesinde katkıda bulunacaktır. İki ülkemiz arasındaki ticari ve yatırım akışını geliştirme konusuna kendimizi adadığımız sürece bu mümtaz iki taraflı ilişki devam edecektir. Daha fazla iş fırsatları ve yatırım için ticari çevreler, mevcut siyasi iyi niyet ve iki ülkenin yönetimi arsındaki iş birlik ruhundan mümkün olduğunca istifade etmelidir. Böylelikle aramızda gittikçe güçlenen bir bağ kurabiliriz” şeklinde konuştu.

İşadamlarına geniş kitle araçlarının kullanılması görevi verildiğini söyleyen Wirtuve, “Sizden iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilerin yerine getirilmesi ve desteklenmesi yine Etiyopya’nın çıkarlarının yetkiniz dahilinde hükümet, politik liderler, düşünce kuruluşları, medya ve iş adamaları seviyesinde geliştirilmesi beklenmektedir. Türkiye ve Etiyopya arasında yatırımları ve ticareti teşvik etmenizin yanında Etiyopya hakkında bilgilerin işadamlarına, geniş kitlelere kitle iletişim araçlarını kullanarak paylaşılması görevi verilmiştir” dedi.

Bir yanıt yazın