PİLOTLAR BU KEZ YERYÜZÜNDE

Talas Belediyesi tarafından Ali Dağı’nda devam eden 3. Uluslararası Yamaçparaşütü Şampiyonası’nda pilotlar, verilen bir günlük arada gökyüzünden yeryüzüne inerek Talas’ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi.

Yarışlar için Talas’ta bulunan 8 ülkeden 28’i yabancı 139 pilot yarışlara hava muhalefeti nedeniyle verilen bir günlük arayı Talas’ı gezerek değerlendirdi. 1900 metre yükseklikteki Ali Dağı’nın zirvesinden süzülen pilotlar, bu kez yeryüzüne inip, hem yeraltı şehrini gezip serinledi hem de tarihi mekanları görme fırsatı buldu. Servislere binerek ilk olarak Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi’ne gelen yarışmacılar, konağın her yerini inceleyerek görevlilerden bilgiler aldı. Daha sonra Talas sokaklarında yürüyerek Yaman Dede Camii’ne gelen yarışmacılar, cami içi ve dışını gördü. Yarışmacılar son olarak Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri’ne giderek, gruplar halinde yeraltına girdi. Yer altı şehrinin tamamını gezen pilotlar, duydukları hayranlığı ifade ederek, “Muhteşem bir yer. Çok güzel. Ayrıca dışarıda sıcaktan bunaldığımız için burası yeraltı çok serin” şeklinde konuştu.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, hava sporlarında mücadele eden sporcuların verilen bir günlük arada Talas’ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdirdiklerini belirterek, “Her yönüyle Talas, artık dünya kenti yolunda. Tarihi ve turistik faaliyetlerimizi her geçen gün daha geliştirerek Talas’ın turizmdeki yerini alması için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Yarışma 30 Haziran Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın