ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU 8. AKADEMİK YILINDA…

ODTÜ Kayseri Mezun Derneği ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu işbirliğiyle düzenlenen Tanıtım Toplantısı, Milli Eğitimden Sorumlu Vali Yardımcısı İbrahim Halil Çomaktekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ayhan Bekar ve Rehberlikten Sorumlu Şube Müdürü Bahamettin Karaköse, Kayseri ve çevre il, ilçelerde devlet okulları ile özel dershanelerde görev yapan rehber öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti. ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun önümüzdeki dönem yüzde 100’e varan oranda burs olanağı sağlayacağından bahsederek Kayserili rehber öğretmenlere ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu ile ilgili detaylı bilgi verdi.

TC ve KKTC Hükümetleri ile ODTÜ Rektörlüğünün arasında imzalanan protokol ile kurulan ve geleceğin liderlerini yetiştirme hedefiyle başarısını Türkiye’de ve dünyada kanıtlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından bir toplumsal sorumluluk projesi olarak benimsenen Kuzey Kıbrıs Kampusu, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan üniversite adayları gibi Kayserili adaylar için de ODTÜ’lü olma fırsatı sunuyor. 8. Akademik yılını 14 lisans ve 3 lisansüstü programına kayıtlı 1.920 öğrencisi ile sürdüren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, geride bıraktığı 7 akademik yılda 500’ü aşkın mezun verdi. Bu sene Havacılık ve Uzay Mühendisliği Fakültesini de YÖK onayı ile açmaya hazırlanan, önümüzdeki akademik yılda da geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi TC kontenjanlarının tümü burslu olacak olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, %100, %50 ve %25 burs verecek.

“ÖĞRENMEYİ ÖĞRETMEK VE SÜRDÜREBİLMEK”

ODTÜ Kayseri Mezunlar Derneği ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun Hilton Kayseri’de düzenlenen Tanıtım Toplantısı’nda konuşan ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, şunları söyledi:

“Bilginin yarı ömrünün 5–10 yıla indiği yani bugün öğrenilenlerin yarısının 5–10 yıl sonra geçerliliğini yitireceği gerçeğinden hareketle, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sınıflara hapsolmuş tek yönlü öğretimin çok ötesinde, ‘öğrenmeyi öğrenme ve sürdürebilme’ özelliklerini geliştiren eğitim anlayışı hakim. ODTÜ’yü ODTÜ yapan en temel unsurlardan çağdaş eğitim anlayışı, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun kuruluşundan bu yana bütün faaliyetlerine yön veriyor. Bilgi, kantinlerde, çimenlerde, yurtlarda, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerinde, arkadaş ve hocalarla sohbetlerde, kısaca çoğu kez farkında olmadan yerleşkede yaratılan eğitim ve yaşam ortamında edinilirken, bu iletişim ortamı aynı zamanda bireysel yetenekleri ortaya çıkarmak, toplumsal kültürü yerleştirmek gibi işlevleri de sağlar. Geleceğin liderleri, düşündüğünü serbestçe dile getiren, tartışan ancak çatışmayan, özgür düşünceli ve uygar bireylerden oluşacaktır. Üniversite adaylarını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, yarım yüzyıldır Ankara yerleşkesinde olduğu gibi, bu nitelikleri kazandıracak bir ortam beklemektedir.”

13 ÖĞRENCİYE BİR ÖĞRETİM ELEMANI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda 13 öğrenciye 1 öğretim elemanı düştüğünü belirten Prof. Dr. Turgut Tümer, bu oranın dünyanın birçok gelişmiş araştırma üniversitelerinin oranından daha iyi olduğuna işaret ederek, “Öğrenci, öğretim elemanı ve idari personelin aynı yaşam alanlarını paylaştıkları ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda öğretim elemanı başına düşen ideal öğrenci sayısı ve küçük sınıflarda eğitim olanağı, iletişimi daha da güçlendirmekte ve sınıf dışı öğrenmeye katkı sağlamaktadır” dedi.

BU AKADEMİK YILDA DA TÜM KONTENJANLAR BURSLU

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, SUNY New Paltz ile birlikte yürütülen İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) ve KKTC kontenjanları dışında, TC uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYS kontenjanlarının tamamı burslu kontenjanlardan oluşuyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, öğrenim ücretinin %100, %50 veya %25’inden muaf olacak. Bu yıl burslu kontenjanların yaklaşık yarısı %50 burslu kontenjanlardan oluşuyor. Ayrıca LYS ile yerleştirildiği programla ilgili MF puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35.000, TM puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25.000, YGS sınav başarı sıralamasında ilk 60.000, DİL sınav başarı sıralamasında ilk 4.000 içindeki öğrenciler Yurt Bursu, lisans programlarında belli başarı düzeyini yakalayan öğrenciler Akademik Başarı bursu alıyorlar. ODTÜ KKK’nın burs uygulaması 2013-2014 öğretim yılında da devam edecek.

PROFESYONEL YAŞAMA YOLCULUKTA DA ÖĞRENCİSİNİN YANINDA

Mezuniyetle profesyonel yaşam arasındaki yolculukta da öğrencilerini yalnız bırakmayan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, son sınıf öğrencilerine verdiği Kariyer Koçluğu Programı ile bu süreçte desteğini sürdürüyor. Öğrencilerinin iş yaşamına atılmadan önce amaçları ve onunla bağlantılı olarak kariyer hedefleri konusunda netleşmeleri, kariyerlerindeki gelişim için etkili olacak aksiyonları belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla Kariyer Koçluğu Programı uyguluyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda profesyonel bir firma aracılığıyla  gerçekleştirilen bu program ile öğrencilere, ideal iş vizyonu, iş arama stratejisi, özgeçmiş oluşturma, iş görüşmesi ve iş tekliflerinin değerlendirilerek müzakere edilmesi konularında koçluğun yanı sıra danışmanlık veriliyor.

KİŞİSEL GELİŞİMLERİNE KATKI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu için kaliteli bir eğitimin yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak da büyük önem taşıyor. Gerçekleştirilen “5 Yıldızlı Buluşmalar” ile Türkiye’nin farklı sektörlerinde önemli başarılara imza atan profesyoneller, öğrencilerle buluşturuluyor.

Yoğun çalışma tempoları içinde “Teneffüs” programı ile nefes alan öğrenciler, eğitim aldıkları lisans ve yüksek lisans programları dışında edebiyat, güzel sanatlar, spor, mizah gibi alanlarda Türkiye’nin başarılı isimleri ile bir araya gelerek sohbet ediyorlar, atölye çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

MEZUNLARIN PROFESYONEL HAYATTAKİ BAŞARISI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarının haber alınan 401’inin %62’sinin tamamına yakını özel şirketlerde çalışırken, %23’ü ABD’de, Avrupa’da, ODTÜ Ankara’da ya da diğer saygın üniversitelerde yüksek lisans yapıyor. %15’i ise ya askerliklerini yapmakta ya da iş görüşmelerini sürdürüyor.

YEŞİL KAMPUS ÇALIŞMALARI

2011 Yılından bu yana Yeşil Kampus çalışmalarını sürdüren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu çalışmalar kapsamında, projeye gönül veren akademik ve idari personel ile öğrencilerini bir araya getirerek Yeşil Kampus Koordinasyon Kurulu’nu oluşturdu. Kurul tarafından hazırlanan sürdürülebilir ve iklim dostu vurgularıyla oluşturulmuş bir toplumsal sorumluluk açılımı olan strateji belgesi Kampus Yönetim Kurulu’nca onaylanarak web sayfasında yayımlandı.

Kampus dahilindeki enerji üretimi (jeneratörler), iletimi ve tüketimindeki verimliğin artırılması, bilinçsiz kullanım ve israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin sürdürülebilir kılınması; iklim değişikliği ile mücadele edilmesi amacıyla Kampusun sera gazı emisyonlarının azaltılması; arazi kullanımı ve yağmur suyu yönetim planı ile doğal kaynakların korunmasının sağlanması; atık yönetim planı ile çevre kirliğinin önlenmesi ve toplumun enerji ve çevre konularında bilinçlendirilmesi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun çevre ve enerji politikasının öncelikli ve önemli bileşenlerini oluşturuyor.

YURT OLANAKLARI

Yeni kayıt yaptıran her öğrenciye ilk 2 yıl yurtlarında barınma garantisi veren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, I. II. ve III. Yurt binalarında toplam 1590 kapasite ile tek kişilikten dört kişiliğe kadar seçenekleri olan, öğrencilere en son teknoloji kullanılarak donatılmış, güvenli, rahat ve bakımlı bir yaşam ortamı sunuluyor.

MİMARİ ÖDÜLLÜ KAMPUS

Halen 130 bin metrekare kapalı ve 200 bin metrekare’ye yakın peyzaj alanına sahip ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda bütün mimari projeler, tasarım yarışmaları sonucunda seçiliyor ve her inşaat ve peyzaj faaliyetinin 2002 yılında hazırlanan “Master Plan”a uygunluğu gözetiliyor. Bugüne kadar 11 ayrı tasarım grubu Kampus’un projelendirilmesinde görev aldı, hazırlanan projelerin tamamının yapımı tasarım gruplarının denetiminde gerçekleştirildi ve projelerin bir kısmı ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü. 2006 Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi Yapı Dalı Ödülü, 2006 AMV Genç Mimar Ödülü, alınan ödüllerden bazıları.

20 BİN METREKARELİK SPOR MERKEZİ VE TESİSLERİ

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun yaklaşık 20 bin metrekarelik alana yayılmış olan spor merkezi ve tesislerinde basketboldan voleybola, Uzakdoğu sporlarından plaj voleyboluna, squash’tan atletizme, hentboldan golfe hemen her alanda spor aktivitesi gerçekleştirmek mümkün. Öğrenciler, spor toplulukları ve spor kulüpleri bünyesinde basketbol, futbol, yüzme, voleybol, masa tenisi, satranç, tenis, orienteering ve shotakan karate gibi spor branşlarına ve spor yarışmalarına katılabiliyorlar. Öte yandan, Spor ve Rekreasyon Müdürlüğü, öğrenci, personel ve misafirlerin katılımına açık olarak aerobik, step, Latin dansları dersleri, tenis, fitness ve vücut geliştirme programları, tüplü dalış sertifika programları, mini golf sporu yarışmaları gibi bireysel veya grup spor programları düzenliyor.

ZENGİN KÜTÜPHANE

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun3.500 metrekarekapalı alana sahip kütüphanesinde 60 bin ciltlik raf ve 450 kişilik oturma kapasitesi, grup çalışma odaları, 30 kişilik çoklu-ortam odası ve 76 kişilik bir seminer odası bulunuyor. Bütün alanların internet bağlantısı ile desteklendiği Kütüphane, haftanın 7 günü öğrenci ve çalışanların yanı sıra dış kullanıcılara da hizmet veriyor. ODTÜ Ankara Merkez Kütüphanesi ile doğrudan internet erişimi olanağı sağlayan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kütüphanesi’nin koleksiyonu, 25.000 basılı kitap, 250’den fazla popüler dergi ve günlük gazete, 145 veritabanı aboneliği ile 55.000 elektronik dergi ve 91.000 elektronik kitap ile multimedyadan oluşuyor.

Bir cevap yazın