MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN KATAR ÇIKARMASI

Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektörü, ev–ofis mobilya, ahşap eşya ve orman ürünleri ve okul mobilyaları sektör temsilcileri, ilgili sektörde gelecek vadeden Katar ile karşılıklı işbirliğini ve ticaret imkanlarını geliştirmek için Katar’ın başkenti Doha’ya sektörel ticaret heyeti düzenledi.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, TİM işbirliği ve Genel Sekreterliğimiz organizasyonunda ülkemiz ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmalarımızın dış pazardaki paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasındaki işbirliği imkanlarını arttırabilmek amacıyla, 26-28 Şubat  2013 tarihleri arasında resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyetle Katar-Doha’ya Ağaç Mamulleri ve Orman ürünleri sektörüne yönelik bir “Sektörel Ticaret Heyeti” programı gerçekleştirildi.

Katar pazarına girmek isteyen ayrıca anılan pazardaki paylarını daha da artırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir fırsat olan heyet programına, Heyet Başkanı olarak Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Murat Bozdağ ve Tarık Ciğer ile Yönetim Kurulu Üyesi İsa Gizir ile Ekonomi Bakanlığı’ndan Daire Başkanı Özgür Çelikel ile 11 Türk firması ve toplam 20 kişi katıldı.

Söz konusu program kapsamında 26 Şubat 2013 tarihinde Katarlı mobilya firmalarının önemli bir Pazar oluşturduğu ve büyük showroomlarının yer aldığı Salwa Road güzergahı gezildi. Katılımcı firma sektörlerine göre seçilen Homecentre, The Gallery, Bucannan ve birçok yerel firma ziyaret edilerek pazar ve ürün çeşitliliği katılımcılar tarafından yerinde incelendi.

Hilton Doha Otel’de 27 Şubat 2013 tarihinde düzenlenen ikili görüşmelere ise 70 firma ve 80 kişi katıldı. Gerek firma kalitesi gerekse sayı olarak memnuniyet yaratan ikili görüşmeler Türkiye mobilya ve ağaç orman sektörünün dış ticareti, ekonomik yapısı ve ürün kalite ve çeşitliliğinin Katarlı firmalara tanıtımı açısından büyük önem arz etti. Mobilya sektörünü temsilen açılış konuşması yapan Heyet Başkanı ve Boydak Holding yetkilisi Sayın Murat Bozdağ, “Katar, Türk mobilya sektörü için önemli bir pazarımızdır. Bu organizasyon ile ülkemizden Katar’a mobilya ihraç etmek isteyen değerli firmalarımızın Katarlı firmalar ile ticari bağları daha da güçlendirerek karşılıklı iş yapma yolunda sağlam adımlar atacaklarına inanmaktayım” dedi. Katar’ın genel ve ekonomik  yapısı hakkında sunum yapan Doha Ticaret Müşaviri Sayın Mustafa Güleç firmalara Katar mobilya sektörünü de kapsayan geniş bilgi verdi. İkili görüşmeler sonunda Türk firmaları ile yapılan görüşmelerde bir çoğunun ön sipariş aldığı ve görüşmelerin çok verimli geçtiği bilgisi alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Katar Büyükelçiliği’ne gerçekleştirilen resmi ziyaret ile ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve ekonomik işbirliğinin sürdürülmesi noktasında ne yapılması gerektiği üzerinde duruldu.

Bir cevap yazın