Kullanılmayan Oto Lastikleri Toplanılacak

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Belediye olarak geri dönüşüm projesi kapsamında büyük ilerlemeler kaydettiklerini ve gerçekleştirilen çalışmalar ile örnek ve referans gösterildiklerini söyledi.

Belediye hizmet ve iş araçlarında kullanılan araç lastikleri ile vatandaşların araçlarında kullandıkları lastikler zaman içerisinde eskiyip kullanılmayacak hale geldiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç “ Resmi Gazete’nin 25 kasım 2006 tarih ve 2635 numaralı sayısında yayınlanan “Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği’nde’ belediyenin alması gereken zorunlu tedbirler belirtilmiştir. Belediyeler ÖTL’leri katı atık alanına kabul etmemek ve ÖTL’erin toplanması ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirmek durumundadır. Belediyemiz geri dönüşüm çalışmasında bundan böyle ömrünü tamamlamış lastikleri de toplayacaktır. Bu lastiklerin bir kısma geri dönüşüm de kullanılırken büyük bir kısmı kauçuk ve granül üretiminde kullanılmaktadır “ dedi.

Melikgazi Belediyesi’nin uygulama ve çalışmaları ile ilk’lerin belediyesi olduğunu ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, kullanılmayan araç lastiklerin çevre ve doğa kirliliğine sebep olduğunu ancak bu çalışma ile bundan böyle hammadde olarak ekonomiye katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın