KIRGIZ ÖĞRENCİLER, KASKİ’DE STAJDA

KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, Kırgızistan’dan gelen, 2 kız öğrencinin 30 iş günü sürecek stajları için KASKİ Atıksu Arıtma Tesisini tercih ettiklerini belirtti.

Kırgız öğrencilerin, Manas Üniversitesi çevre mühendisliği bölümünde okuduklarını belirten Batukan, konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

TÜRKİYEDE’Kİ EN GELİŞMİŞ TESİS

 “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencisi olan Suusar Cekin Kızı ve Gulzat Cekşenalı Kızı, KASKİ’yi Türkiye’de en gelişmiş tesis olduğu için seçtiklerini ifade ettiler. Üniversitelerindeki hocaların tavsiyesi üzerine kurumumuza gelen Kırgızlı öğrenciler, yaptıkları araştırılmalar sonucunda en gelişmiş ve son teknolojileri kullanan Atıksu Arıtma Tesisimizin kendilerine yararlı olabileceğini düşünerek buraya geldiklerini ifade ettiler. Öğrenciler, tesisimizdeki personellerimizin yanında ders döneminde öğrenmiş oldukları bilgileri uygulamalı olarak çalışma imkânını bulacaklar.”

Kurumlarının böyle bir eğitim programı için tercih edilmesinin kendilerini oldukça memnun ettiğini açıklayan Batukan, “Tesisimiz son teknolojilerin kullanıldığı ve her yıl birçok öğrenci grubunun ziyaret için geldiği bir kurumdur. Tesis girişinde pis olan suyun işlemler sonucunda nasıl arıtılarak çevreye zararsız hale getirdiği öğrencilerimiz tarafında en dikkat çeken bölüm olmakta, ” diye konuştu.

Bir yanıt yazın