KAYSERİ’NİN YENİ BELASI: SARIZ FAY HATTI

Türkiye  Jeoloji Mühendisleri  Odası Kayseri il Temsilcisi Adnan evsen,  Türkiye Diri fay haritasına göre  Kayseri’yi yakından ilgilendiren Sarız fay hattına dikkat çekti.  Evsen7in açıklaması şöyle.

Ülkemiz jeolojik konumu nedeniyle dünyada deprem tehlikesi en yüksek olan ülkelerden birisidir. Son yüzyılda meydana gelen depremlerden yaklaşık yüz bin civarında vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Son yüz yılda meydana gelen depremlerden milyarlarca dolar maliyetin ortaya çıkması da başka bir kayıptır.  Can ve mal kayıplarının oluşmasına sebep olan ise önlenemez bir jeolojik olay olan depremlerdir. Depremleri önlemek mümkün değildir ancak deprem zararlarını en aza indirmek bilimsel çalışmalara dayalı olarak üretilen planlama çalışmaları ile mümkündür.

Deprem zararlarının azaltılması için, öncelikle ülkedeki deprem tehlikesi ve buna bağlı riskin en doğru şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Zarar azaltma yönündeki planlama ve uygulamaların ise bu bilgilere dayandırılması gerekmektedir.

1992 Yılı baskılı Türkiye Diri Fay Haritasına göre; Türkiye’yi etkisi altına alan diri fayların yaklaşık ülke genelinde 150 deprem fayı olduğu yönünde idi. 2012 Yılı baskılı Türkiye Diri Fay Haritasına göre ülkemizdeki diri fay sayısının toplam 326 adet olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Yenilenen Türkiye Diri Fay Haritası ile ülkemizin birçok bölgesinde yeni kırıkların varlığı ortaya konmuştur. Bu kırıklar ile birlikte Kayseri’yi ve yakın civarını da etkisi altına alan yeni fayların varlığı da Türkiye Diri Fay Haritasına işaretlenmiştir.

Öncelikle Ecemiş Fayı ile Deliler Fayı birleştirilmiştir. Yine Deliler Fayı ile Malatya Fayı ve Elbistan Fayları birleştirilerek tek bir plakayı andıran blok haline döndürülmüştür.

Ayrıca Kayseri’i en az Ecemiş Fayı kadar etkileyecek olan SARIZ FAYI’ nın varlığı ortaya konmuştur. Sarız Fayı ve Sarız Fayına parelel ve dik doğrultuda olan alt segmentleri konumundaki birkaç diri fay daha Türkiye Diri Fay Haritasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın