Kayseri SMMM Odası Kurumlar Vergisi Semineri Düzenledi

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının düzenlemiş olduğu “Kurumlar Vergisi Semineri” Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Seminere Gelirler Eski baş kontrolörü YMM Eray Mercan konuşmacı olarak katılırken Kayseri Vergi Dairesi Başkanı Niyazi Özkök, Kayseri SMMM Odası Başkanı Suat Özsoy, Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda serbest muhasebeci Mali müşavir de seminere iştirak etti.

Seminerde açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Suat Özsoy, Kayseri SMMM Odası eğitim etkinlikleriyle ilgili bilgi vererek, hızla büyüyen bir oda olarak, yapılan etkinliklerle, gerçekleştirilen eğitim programlarıyla eğitime verdikleri önemi dile getirdi. Bu eğitimleri de konusunda uzman kişi ve akademisyenlerle gerçekleştirdiklerini ifade eden Özsoy, şu anda eğitim hususunda en önemli gündem maddelerinden birinin de Kamu Gözetimi ve Muhasebe Standartları Kurumu’nun yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliğe göre meslek mensuplarının geçiş sürecinde bağımsız denetim eğitimlerinin üniversitelerle işbirliği ile yürütüleceği durumu olduğunu söyledi. Türkiye genelinde birkaç Üniversitede başlayan eğitimin Erciyes Üniversitesi’nde de başlaması için resmi talepte bulunulduğunu, konunun Kamu Gözetim Kurumu’nda onay aşamasında olduğunu ve yakın zamanda eğitimlerin Erciyes Üniversitesi’nde de başlamasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Kayseri Vergi Dairesi Başkanı Niyazi Özkök ise konuşmasında, Nisan ayı döneminde olunduğu için Kurumlar Vergisi Seminerinin önem arz ettiğini, Mali müşavirlerin mükelleflerle devlet arasında bir bağ oluşturduğunu ve mükelleflerin doğru beyan vermeleri hususunda Mali müşavirlere büyük görevler düştüğünü dile getirdi. Gelir Vergisi döneminde güzel bir geri dönüş aldıklarını, beyan hususunda Kayseri’nin zaten çok büyük bir sıkıntısı olmadığını söyleyen Özkök, meslek mensuplarının Kurumlar Vergisinde de mükelleflerini yönlendirmek açısından aynı hassasiyeti devam ettireceklerine inandıklarını bildirdi. Sahte fatura konusunda da iyi bir mesafe kat edildiğini belirten Niyazi Özkök, ” Mükelleflerinize de bunu arkanızda devletin olduğunu söyleyerek anlatabilirsiniz. Kayıt dışıyla mücadelede çok iyi bir noktadayız. Mevzuat anlamında da tartışmalı konularda Kurumumuzun kapıları sonuna kadar sizlere açık. Bizler meslek mensuplarıyla yan yanayız. Haksız rekabetin sizlerin arasında da giderilmesi açısından bütün bu noktalara dikkat etmek önemlidir” diye konuştu.

Seminerde Gelirler Eski baş kontrolörü Yeminli Mali Müşavir Eray Mercan ise, Mali müşavirlerin iş yükünün çok ağır olduğunu ve bu ortamda hataların olmaması açısından Seminerlerin ve bilgilendirmelerin önemli olduğunu ifade etti. Seminerde Kurumlar Vergisi beyan döneminde kurum kazancının tespitinde özellik arz eden hususlarla ilgili bir sunum yapan Mercan, vergide son yapılan düzenlemeler, uygulamada yaşanan özellikli hususlar, örtülü sermaye ve transfer fiyatlandırması konuları ile ilgili bilgiler vererek meslek mensuplarının sorularını cevaplandırdı

Bir cevap yazın