Kayseri Kent Konseyi Kadın Meclisi: Sezaryen ve Kürtaj Sağlık Hizmetidir

Kayseri Kent Konseyi Kadın Meclisi, sezaryen ve kürtajla gebeliğin sonlandırılmasının belli koşullar çerçevesinde ‘Tıp etiği’ içinde yer alan sağlık hizmeti olduğunu vurguladı.

Kayseri Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Pembegül Selman, kürtaj ve sezaryen tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, geçmişte modern yöntemlerle korunamadığı ve sağlıklı koşullarda kürtaj yaptıramadığı için kendi kendine çocuğunu düşürmeye çalışan birçok kadının ölümüne tanık olunduğunu söyledi. Selman, yapılan araştırmalarda dünyada anne ölümlerinin 3’te 1’e yakın bölümünün güvenli olmayan düşüklerin sonucunda ortaya çıktığını kaydederek şöyle dedi:

“Düşük ve kürtajla ilgili katı yasaklamaların olduğu ülkelerde yasa dışı ve güvenli olmayan koşullarda düşük talebiyle ilgili başvuruların arttığı görülmüştür. Kürtaj, aile planlaması yöntemi değildir. Kürtajın yasaklanması kadın ölümlerini artırır, doğurgan kadın nüfusunu azaltır, toplumun huzurunu bozar. Kadın haklarının ihlalidir. Kürtaj ve sezaryen kadın-erkek fırsat eşitliği çalışmalarını zedeler. Sezaryen tıbbi bir müdahaledir. Sezaryen ve kürtajla gebeliğin sonlandırılması belli koşullar çerçevesinde tıp etiği içinde yer almakta olup bir sağlık hizmetidir. Bu sağlık hizmetinden yararlanmak kadının en doğal insani haklarından biridir. Kayseri Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak; varsa mevcut yasamızda tıbbi, ahlaki, sosyal ve psikolojik anlamda aksayan yönlerin belirlenerek, bilimsel veriler doğrultusunda ve evrensel insan hakları sözleşmelerine aykırı olmayan bir yasa taslağı oluşturulmasını, yasa yürürlüğe girmeden kamuoyunda paylaşarak ilgililerden görüş alınmasını tavsiye ediyoruz.”

Bir yanıt yazın