Kayseri 18 çocuk daha koruyucu aileyle sıcak yuvaya kavuştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlattığı koruyucu aile uygulamasına Kayseri’de 17 aile daha katıldı. Aileler bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.

Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, 17 yeni koruyucu aile ile bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. 2 ay önce çocukları yanlarına alan ailelere teşekkür eden Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Naim Dural, ailelerin kendileri ile birlikte önemli bir soruna omuz attıklarını ifade etti. Dural, yetim kalan, kimsesiz olan bu çocukların aile ortamında, anne ve baba sevgisi alarak büyücek olmalarının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Öncelikle fedakarlık yaparak yetim çocuklara sıcak yuvalarını açan ailelerimize teşekkür ediyorum. Bu zor ve meşakkatli bir süreçtir. Anne ve babalar, bu çocuklarımızı anne aile sıcaklığındaki ortamda yetiştirerek her birinin milletine devletine yararlı insanlar olmasına sağlayacaktır. Bu fedakarlıkları hem burada hem de Allah katında değer bularak manevi anlamda da katkı sağlayacağına inanıyoruz. Biz ailelerimizle zaman zaman bir araya gelerek karşılıklı konuşma yapıyoruz. Yeni koruyucu aile olarak sizleri de dinleyerek, sizlere yardımcı olmak için katkıda bulunacağız.”

Naim Dural, Kayseri’nin koruyucu aile uygulamasında aile sayısında 109’a ulaştıklarını ve bu ailelerin yanında 118 çocuğun kaldığını ifade etti. Koruyucu aile uygulamasında Türkiye genelinde İzmir 298, Ankara 132, İstanbul’un 130 ve Kayseri’de 118 çocuğun aile yanında olduğunu aktararak, nüfusa orantılandığında Kayseri’nin birinci sırada yer aldığına dikkat çekti. Kayseri’de 100 çocuğun daha koruyucu aile yanına yerleştirilmek için beklediğini belirten Dural, “Bu çocuklarımızın hepsi 10 yaşın üzerinde. 10 ile 18 yaş arasında. Şuan bu erkek çocuklarımıza koruyucu aile olacak insanlarımızı bekliyoruz. Kayseri’de bu ailelerimizin çıkacağını biliyoruz” diye konuştu.

Dural, Kayseri’nin koruyucu aile uygulamasında sayının fazla olmasına karşın, gönül elçileri projesi kapsamında istenilen sayıya ulaşamadıklarını ifade etti. 400 gibi bir sayıya yaklaştıklarını aktaran Dural, “Çok sayıda ailelerimizin gerek yaşlılarımız için gerekse kimsesiz çocuklarımızın için onları ziyaret ederek yada maddi ve manevi katkı sağlayarak önemli destekleri var. Bu destekçilerimizin proje kapsamında gönül elçisi olmasını istiyoruz. Ki zaten yaptıkları iş, güzel davranış gönül elçileri projemize uyuyor. Buraya üye olan ailelerimiz, yapılan bazı etkinlik ve programlarda haberdar edilecek. Bu etkinliğe isteyenler maddi yada manevi anlamda katkıda bulunacaklar. Bizlerin beklentisi bu. Projeye daha çok ailemizin üye olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın