Kamu Coştu: 30 Bin Polis 30 Bin Öğretmen

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanıp Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun tasarısı, 30 bin polis ve 30 bin öğretmen alımının yolunu açacak.

Tasarıda hem emniyetin idari yapılanma biçimi gereği hem de polis eğitim merkezleri ve polis meslek yüksek okullarından mezun olanların istihdam edilmesi gerektiğinden dolayı kadro istendiği ifade ediliyor.

Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nün merkez teşkilatına 3 bin, taşra teşkilatına da 27 bin polis memuru kadrosu ihdas ediliyor.

Tasarının gerekçesinde ‘devletin en temel görevinin, vatandaşların korku ve endişeden uzak, huzur ve güven içinde bir yaşam sürmesinin sağlanması olduğu’ vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“Yeni kurulan birimlerde yeterli sayıda personel görevlendirmesi, ilçe emniyet müdürlüğüne dönüştürülen birimlerin takviye edilmesi gerekmektedir. Yapılan öğrenci alımlarına göre emniyet teşkilatının personel kaynağını oluşturan 28 adet polis meslek yüksek okulundan ve 10 polis eğitim merkezinden, 2012 ve 2013 yıllarında, yaklaşık 30 bin polis memuru adayı mezun olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait polis memuru kadroları yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle merkez teşkilatına 3 bin, taşra teşkilatına da 27 bin polis memuru kadrosunun ihdas edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır”

Tasarıyla 30 bin öğretmen ve 950 şube müdürü alınması da öngörülüyor.

Bir yanıt yazın