İşte kadınların kalbini yoran 8 etken

Anne baba, sevgili, eş, çocuklar, iş, ev… Kadınların hayatın her alanında, sevdiği herkes için koşuşturması, daha çok enerji harcamasına ve tabii ki yorulmasına yol açıyor. Yorgunluğu, en çok da herkes için atan kalbini yoruyor…
Yalnızca yorgunluk değil, yapısal bazı özellikler de erkeklere göre daha narin bir yapısı olan kadın kalbinin yorulmasına yol açabiliyor. Bu durum kadınların aşk da dahil olmak üzere bir çok etkenden çok daha çabuk etkilenmesine neden olabiliyor.
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın kalbini yoran etkenler ve alınması gereken önlemler hakkında bazılarımızın bilmesi, bazılarımızın da hatırlaması gereken şeyler var! İşte kadın kalbini yoran ve özellikle dikkat edilmesi gereken 8 önemli faktör…

Daha küçük bir kalp: Hastalık riskini artırıyor

Kadın kalbi, erkeğe göre çok daha narin. Erkeklerde vücut yüzeyine göre kalbin ortalama ağırlığı 134gr/m2 iken kadınlarda bu ortalama 110gr/m2. Yani 60 kilogram ağırlığındaki bir kadının kalbi 176 gramken, aynı kiloya sahip bir erkeğinki 227 gram. Kadınların kalp damarlarının çapı erkeklere oranla daha küçük, kalp duvar kalınlıkları da daha dar. Bu nedenle kalp krizi geçiren kadınların kalp yetmezliğine girme ihtimalleri erkeklere oranla çok daha fazla. Ayrıca damar çaplarının küçük olması kadınların kılcal damar hastalıklarına yatkın olmasına neden oluyor. Kardiyoloji kliniklerine göğüs ağrısı şikayetiyle birçok kadın hasta başvuruyor. Bazılarının efor testleri bozuk olması nedeniyle koroner anjiyografi yapılıyor. Ancak zaman zaman gözle görülebilir olan kalp damarlarının tamamen açık olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise çoğu zaman gözle görülemeyecek incelikteki kalp damarlarının hasta olmasından kaynaklanıyor. Kadınlarda bu durum sıklıkla yaşanıyor.

Hormonal nedenler: Damar fonksiyonlarını etkiliyor

Kadınların damar fonksiyonları hormonal nedenlerle de farklılık gösterebiliyor. Bu farklılık kalp damar hastalıklarının tanısının doğru koyulmasında sorun yaratıyor. Öyle ki efor testinin güvenirlilik oranı bile kadınlarda daha düşük. Erkeklerde bu oran yaklaşık %80 iken, kadınlarda %65 civarında.

İnce damar yapıları: bypass ameliyatlarını zorlaştırıyor

Kadınların kalp damarlarının daha narin olması, bypass cerrahisinde de zorluk yaratıyor. Özellikle vücut yüzeyi daha küçük olan kadınların bypass ameliyatlarında, kanama ve kalp yetmezliğine bağlı şok gibi komplikasyon oluşma ihtimalleri artabiliyor.

Duygusal yapı: Daha fazla aşk acısı çekiyor

Aşk acısı kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Aşk acısı ve sevgilinin ölümü gibi yoğun strese neden olan olaylar nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Bunun yanı sıra ani korku, depresyon ve doğal afetler de kalp hastalığı riskini artırıyor. Doğaları gereği erkeklere göre daha duygusal olan kadınlarda bu gibi sonuçların ortaya çıkması daha olası.

Yağ dokularının fazla olması: anjiyoyu zorlaştırıyor

Koroner anjiyografide görülen komplikasyon oranları da kadınlarda çok daha yüksek. Örneğin, kasık bölgesindeki kanamalar kadınlarda daha sık yaşanıyor. Bu durumun en önemli nedeni ise kadınlarda yağ dokusunun daha fazla olması ve anjiyografi kılıfının çıkartıldığı atardamara anjiyografi sonunda yeterince bası uygulmasının daha zor olması.

Kapak sorunları: Kalp kapağının mikrobik iltihap riskini artırıyor

Kalp romatizmasına bağlı kapak hastalıklarıyla, mitral kapak sorunları kadınlarda daha sık görülüyor. Bunun yanı sıra çarpıntıya ve belli belirsiz bir göğüs ağrısına neden olan mitral kapak prolapsusa rastlanma oranı da erkeklere oranla çok daha yüksek. Kalp kapak hastalarında kalp kapağının mikrobik hastalığı riski artıyor.

Tiroit bezi bozuklukları: Kalbi yoruyor

Halk arasında guatr olarak bilinen tiroid bezi bozuklukları da kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Guatr, kalp ritim bozukluklarının yaşanmasına zemin hazırlıyor. Eğer tiroid bezi az çalışıyorsa metabolizma yavaşlıyor. Bunun sonucunda da kişi kolay kilo alıyor, kolesterol ve diğer kan yağları da yükseliyor. Tiroid bezi fazla çalıştığında ise ortaya çıkan çarpıntılarla birlikte, aşırı hızlı atan kalp yoruluyor ve kalp yetmezliği meydana geliyor.

Doğum: bazı kadınların kalbinde yetmezliğe neden olabiliyor

Kadınlara özgü bir başka hastalık da doğumun ardından 5 ay içinde gelişebilen ve kalp yetmezliğine neden olan kalp kası hastalığı. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu hastalık daha ziyade 30 yaşın üzerinde, obez, çoğul gebeliği olan, öncesinde kalp kası iltihabı geçirmiş, sigara kullanan veya beslenme yetersizliği olanlarda görülüyor. Bu hastalığın sonuçları çok ağır olabiliyor. Kalp nakli ihtiyacı ve hatta ölüm.

Sağlıklı bir kalp için özel öneriler;

Sağlıklı beslenin.

Bol bol egzersiz yapın.

Günde en az 30 dakika yürüyün.

Yediğiniz yemeklerin ev yemeği olmasına özen gösterin.

Yaşadığınız herhangi bir sağlık sorununda mutlaka uzman bir hekime görünün.

Kadınların kalbi krizde de farklı sinyal veriyor

Kalp krizi semptomları kadınlarda erkeklere göre daha farklı gelişiyor. Örneğin erkeklerde sıklıkla görülen soğuk terleme bulgusu kadınlarda çok daha nadir görülüyor. Bunun yerine kriz geçiren kadınlarda sıklıkla hazımsızlık yaşanıyor. Acil servislere başvuran kadınlarda bu tanı gözden kaçtığında ölümcül sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Bir cevap yazın