İREVAN DEVLET TİYATROSU AĞLATTI…

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Iğdır Üniversitesi tarafından Iğdır’a getirtilen İrevan Devlet Azerbaycan Dram Tiyatrosu oynadığı “Soykırım Abidesi” isimli oyunla salonu dolduran Iğdırlıları ağlattı.

Nevruz etkinlikleri çerçevesinde, ASİMDER ile Iğdır Üniversitesinin birlikte organize ettiği tiyatro gösterisi Iğdır kültür merkezinde yapıldı. Salonu tıka basa dolduran Iğdırlılar oynan oyunun sonunda hüzünlü şekilde ayrıldılar. Oyunu sergileyen İrevan Devlet Azerbaycan Dram Tiyatrosu oyuncuları, 1915 ile 1992 yılına kadar geçen zaman içersinde Ermenilerin savunmasız, silahsız ve korunmasız olan Müslüman Türk halkını nasıl katlettiğini ve o gün yaşanan dramatik olayları anlatan oyunu sahneledi. Katliamın yaşadığı tarihi adım adım anlatan oyun seyreden Iğdırlıları hem hüzünlendirdi, hem de tarih açısında da zevk verirken, Dakikalarca ayakta alkışlandılar.

Sahnelenen oyunun sonunda, Iğdır Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Ethem Güler İrevan Devlet Azerbaycan Tiyatrosu yetkilisi İftihar Piriyev’e plaket vererek, güzel oyunlarından dolayı tiyatro ekibine ve Uluslararası Azerbaycan Medeniyet, Dil, Tarih Araştırma Merkezi başkanı Seyfettin Ayakyaya teşekkür etti, İftihar Pireyev ise, kendilerini Türkiye ye gönderen Haydar Aliyev Fondu Moskova Başkanı Leyla Aliyeva’ya teşekkür ettiklerini belirtti. ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey’e plaket vermek için Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan davet edildi. Oğan, bu oyunun Türkiye’nin tüm şehirlerinde sahnelenmesi gerektiğini belirterek bir millet iki devlet sözünün içi ancak bu tür kültürel faaliyetler doldurulacağını söyledi.

Bir cevap yazın