İran Büyükelçisinden Yatırım Çağrısı

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour  Kayseri Sanayi Odasını ziyarete etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Odamız ve Kayseri sanayisi hakkında misafirlere bilgi verdi.

Kayseri’de birçok sektörde üretim yapıldığını ve 150’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Okandan, “Türkiye, İran ile 17 milyar dolar civarında dış ticaret hacmine sahip. Temennimiz bunun 2015 yılına kadar 30 milyar dolara çıkmasıdır. Bizim 80 üyemiz İran ile ihracat yapmakta. İyi komşuluk ilişkileri içerisinde İran ve diğer komşu ülkeler ile her açıdan işbirliğini artırmak istiyoruz” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour ise Kayseri’ye iki ülke arasındaki iş imkânlarını araştırmak ve geliştirmek adına bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, “İki ülke çok fazla ortak noktaya sahip. Biz bu ilişkileri daha üst seviyeye taşımak istiyoruz. Geçen yıl itibari ile 17 milyar dolar olan ticaret hacmimizin bu yıl itibari ile 27 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Ben İran’ı tanıtmak üzere buradayım. Türk işadamları olarak siz İran’a yatırım yapabilir, ayrıca sanayi ve ticaret alanında çalışabilirsiniz. İran potansiyeli çok yüksek bir ülkedir. Bütün alanlarda beraber çalışabiliriz. İran’a yatırım yapacak Türk işadamları başlangıçta bazı sorunlarla karşılaşabilir ama devamında çok kolaylaştığını görecekler. Bu konuda bizde elçilik olarak elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın