İnternette Yazdıklarınıza Dikkat Edin!

Meclis komisyonuna bilgi veren MİT görevlileri, yasalar dahilinde Facebook ve Twitter’ın takip edildiğini söyledi.

Daire başkanı düzeyindeki 3 bürokrat, milletvekilleriyle bir araya geldi. Komisyon toplantısı talep üzerine basına kapalı gerçekleşti. Son iki toplantısını Mili Savunma Komisyonu salonunda yapan “Böcek Komisyonu”, MİT görevlilerini dinlediği toplantı için ise Adalet Komisyonu’nun toplantı salonunu tercih etti.

MİT mensupları brifingde kurumlarının MİT’in devlete karşı işlenen suçlar ve casusluk faaliyetiyle ilgili çalıştığı, ‘Şahıslar’ üzerinde durulmadığının altı çizildi.

MİT’in kurumsal olarak kamunun stratejik güvenliğini sağladığını, kişilere ve kurumlara eğitim verildiği belirtilen sunumda şimdiye kadar 101 brifing yapılarak, 7 bin kişiye bu kapsamda yasadışı dinlemelerle ilgili eğitim verildiği ifade edildi.

Brifingde MİT’in tehdit unsurlarını araştırdığı belirtilirken, tüm istihbari alanların kendilerine kaynak teşkil ettiği bilgisi de verildi. Buna örnek olarak Facebook ve Twitter gösterilirken, MİT’in kanunun izin verdiği çerçevede bu tür çalışmalar yaptığı da ifade edildi.

MİT bürokratları akıllı telefonların rahatlıkla dinlenebileceğini ve izlenebileceğini anlatırken, uluslararası istihbarat örgütlerinin de Türkiye’de dinleme ve izleme yapabileceğine dikkat çektiler. MİT’ten ve diğer istihbarat örgütlerinden emekli olanların, özel sektörde istihdam edilmesini örnek gösteren MİT yetkilileri, bunun sakıncalarının olabileceğini ifade ettiler. MİT görevlileri, “Özel sektör neden emekli istihbaratçı istihdam ediyor, bunun da üzerinde düşünülmesi gerekir” dedi.

Milletvekilleri MİT mensuplarını soru yağmuruna tuttu. Başbakan’ı dinleyen böcekleri kimin yerleştirdiği, askeri casusluk skandalını ortaya MİT’in çıkarıp çıkarmadığı, 11 dinleme aracının MİT’in elinde olup olmadığı şeklinde sorular da vekiller tarafından soruldu. Başbakan için ayrı, yeni bir koruma ekibi oluşturulduğu ifade edilirken, Wikileaks belgelerinin nasıl izlendiği soruları da milletvekileri tarafından yöneltildi. Uğur Mumcu cinayeti başta olmak üzere benzer olaylarda istihbarat zafiyeti olup olmadığı yönündeki sorular da yanıtsız kaldı.

Yasa dışı dinlemelerin iki farklı türde yapıldığını belirten MİT görevlileri, ilkinin bir program aracılığıyla olabildiğini diğerinin de ürün üzerindeki bir açık aracılığıyla yaıplabileceğini söylediler. Telefona bir programın yüklenebildiğini ve telefon üzerinden yapılan konuşmanın doğrudan dinlemeyi yapan kişilere gönderildiği belirtilirken, ikinci yöntemde telefon ya da bilgisayar üzerinde üretimden kaynaklanan güvenlik açığının kullanıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın