İnternette yaptığımız 8 aptalca şey!

Hepimiz kendimizi çok akıllı sanıyoruz ama internette bu 8 aptalca şeyi yapmaktan vazgeçmiyoruz!

İnternet hepimizin faydalandığı oldukça eğlenceli bir mekan. Ancak bazen küçük bir hatamız, başımızın çok ağrımasına neden olabiliyor. Şifremiz için “şifre” veya “süpermen” kullanmak, “bedava” olduğunu iddia eden uygulamayı yüklemek ve kontrolü elimizden kaçırmak gibi. İşte internette yaptığımız en aptalca şeyler ve bazı ipuçları.

1. Kişisel verilerimizi değersiz sanmak: Google ve Facebook gibi şirketler, kişisel bilgilerimizi toplayarak aslında tam olarak “bedava” olmayan bir hizmet sağlıyorlar. Şirketlerin amacı aslında o kadar da kötü değil zira size ilgileneceğiniz reklamları göstermek istiyorlar. Ancak bu, ilgisiz zamanlarda utanç verici reklamlara maruz kalmak gibi durumlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Bu durumda tarayıcınızdaki “beni izleme” ayarlarını gerektiği şekilde ayarlamanız, Facebook‘un gizlilik ayarlarını uygulamaların kişisel verilerinize erişmesine izin vermeyecek şekilde düzenlemeniz yardımcı olacaktır.

Hassas bilgiler göndermek, “troll”ler

2. Güvensiz bağlantı üzerinden hassas bilgiler göndermek: Herkese açık bir Wi-Fi bağlantısı kullanırken, HTTPS olmayan bağlantılarınızı herhangi bir kişi izleyebilir.

3. “Troll”leri beslemek: Tartışma platformlarında nefret içerikli mesajlar gönderen “troll“lerin amacının size saldırmak olmadığını, bunu ortalığı kızıştırmak için yaptıklarını unutmayın. Bu kişiler eğer başkalarına zarar veriyorsa, yapabileceğiniz en doğru iş, site yöneticilerine başvurmaktır. Birçok web sitesinde gönderileri site yöntecisine bildirmeye yönelik bir işlev bulunuyor.

Eğer “troll” tuzağına düşerseniz, sakin ve olumlu bir şekilde cevap vermek yerinde olacaktır. Karşı görüşü kabul etmeniz, muhtemelen “kötü” kişinin işine gelmeyecektir. Ancak sizinle aynı görüşe sahip biriyle tartışmak, biraz daha zor olabilir.

4. Kişisel bilgileri web tarayıcınızda bırakmak: İnternette oldukça uzun zaman geçirdiğimiz için, tarayıcımız utanç verici bazı bilgiler için iyi bir kaynak halini alabiliyor. Herhangi bir kişinin web tarayıcınızı açarak hakkınızda birçok şey öğrenmesi oldukça kolay.

Tarayıcı etkinliğinizi gizli hale getirmek uğraşlı ve kullanışsız olabilir, ancak yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle bilgisayarınızı bırakırken onu bir parola ile kilitleyebilirsiniz. Bilgisayarınızı kullanmak isteyen kişiler için Guest (Misafir) hesabını etkinleştirebilirsiniz.

Çevrimiçi verilerimizi yedeklememek…

5. Çevrimiçi verileri yedeklememek: Web hizmetleri, herhangi bir zamanda çevrimdışı hale gelebiliyor (örnek: Megaupload). Fotoğraf ve video gibi verilerinizi sabit diskinizde yedekleyebilirsiniz. Örneğin Facebook, tüm verilerinizi indirmenize izin veriyor (Hesap ayarlarından). InSync ile Google Docs’unuzu yedekleyebilir Backupify ile Google Apps, Twitter, Facebook ve fazlasını yedekleyebilirsiniz.

6. Yazdıklarımızın anonim olduğunu düşünmek: İnternette anonim olmanın imkansızlığından bahsetmiyoruz. Ancak örneğin kullandığınız bir takma isim varsa ve bu isimle sıkça yazıyorsanız, Google‘da bir arama yaparak kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi elde etmek mümkün olabilir. Bir blog’a veya herhangi bir yere yorum yaparken Facebook’a oturum açmış olmanız, kim olduğunuzu ortaya çıkarabilir.

7. Hiç değiştirmediğiniz, güvensiz bir parola kullanıyorsunuz: Birçoğumuz, karmaşık bir parola kullanmaya üşeniyoruz. Ancak bu, en azından hassas olan hesaplarımız için oldukça önemli.

8. Bulunduğumuz yeri bildirmek: Foursquare, Gowalla ve Facebook gibi sitelerde konumumuzu tüm dünyayla paylaşmadığınıza dikkat etmelisiniz. Aksi halde farkında olmadan hırsızları evinize davet ediyor olabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın