Her Öğrencinin Bir Şehit Ailesi Var

KayseriKilim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ilginç bir uygulamaya imza attı. Okul öğrencileri, “Benim şehidim benim ailem” projesi başlattı ve proje kapsamında her bir öğrencinin şehit ailesi oldu. Öğrenciler, belirlenen 22 şehit ailesini 4 kişilik gruplar halinde paylaşarak aileleri ziyaret etti.

Proje kapsamında Kayseri’nin en son şehitlerinden Jandarma Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik’in annesi Kamer Çelik’i ziyaret eden öğrenciler, şehit annesinin elini öptü. Ziyaretten dolayı büyük mutluluk duyduğunu aktaran şehit annesi, “Bu ziyaret beni ayrı bir şekilde duygulandırdı. Çünkü ben çoğu zaman şehidimin fotoğraflarını koltukların üzerine koyarak onu misafir gibi ağırlıyorum. Onunla konuşuyorum.” dedi.

Kilim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Vefa ve Bilinçli Gençlik Kulübü, 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Haftası’nda bir dizi etkinlikler hazırladı. Kartal Şehitliği’ni ailelerle birlikte ziyaret eden öğrenciler, okulda şehit aileleri ve gazileri davet ederek anma haftası nedeniyle program düzenledi.

Öğrenciler, okul idaresi ve Okul Aile Birliği ile birlikte şehit ailelerin ziyaret edilmesi, onlarla sık sık bir araya gelinmesi, düzenli ziyaretler yapılması amacıyla ‘Benim şehidim, benim ailem’ projesi başlattı. Projeye dahil olan 107 öğrenci, 17 öğretmen ve velilerle birlikte hareket ederek aynı anda 22 şehit ailesini ziyaret etti. 4 kişilik gruplara bölünen öğrencilerin her birisinin artık bir şehit ailesi oldu.

Gruplardan biri de Kilim Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mustafa Kışen, Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Ferah, okul öğretmenleri ile birlikte Talas ilçesinde şehit ailesini ziyaret etti. Öğrenciler, kendi harçlıklarında hazırladıkları hediye ile birlikte şehit annesi Kamer Çelik’in evini ziyaret ederek, şehit annesinin elini öptü.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Okul Aile Birliği Başkanı Ferah, porselen tabak üzerine şehidin isminin hat sanatıyla yazıldığı plaketi anneye verdi. Çocukların ziyaretinden oldukça duygulanan anne Kamer Genç, gözyaşlarını tutamayarak, “Bu ziyaret beni çok sevindirdi.” dedi. Öğrencilerin, “Bizler kabul ederseniz sizin evladınız” demesi üzerine duygularını anlatan Kamer Çelik, “İbrahim çok iyi birisiydi. Yardım sever ve iyilik yapardı. Onun vesilesi ile bizi ziyarete gelen çocuklarımız ayrı duygulandırdı. Ben çoğu zaman oğlumun bütün fotoğrafların evdeki koltuklara koyuyorum. Sonra onu misafir gibi ağırlıyorum. Onunla sohbet ediyorum. Dertleşiyorum. Bu ziyarette oğlumun beni ziyaret etmiş kadar sevindirdi. Allah razı olsun.” diye konuştu.

Okul Müdürü Mustafa Kışen, bu ziyaretlerin bir defa olmadığını ve artık Çelik ailesinin bu 4 öğrencinin şehit ailesi olduğunu hatırlattı. Kışen, “Kabul ederseniz öğrencilerimiz düzenli ve her zaman ziyarette bulunacak. Öğrencilerimiz hem şahsi hem de okul olarak biz şehit ailelerimizin emrindeyiz. Bir telefon kadar sizlere uzaktayız. Her zaman gelecek taleplerinizi karşılama ve yerine getirmek bize mutluluk verecektir.” şeklinde konuştu.

Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik, geçen yıl 10 Kasım tarihinde, Siirt’in Pervari ilçesinde terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 asker arasında yer alıyordu. Şehit Çelik, Sarız ilçesinde düzenlenen tören sonrasında ilçesinin Söbeçimen köyünde toprağa verilmişti.

Bir cevap yazın