Facebook Zaman Tünelinizi yönetin!

Bu yazıyı sadece üyeler görebilir. Giriş Yap

[member]
Facebook’un varsayılan görünümü haline gelecek Zaman Tüneli hakkındaki tüm incelikler burada!

Facebook’un dünya çapında yavaşça kullanıma açtığı yeni Zaman Tüneli görünümü, Facebook hesabınızda geçmişteki etkinliğinizi ve yaptığınız önemli şeyleri tekrar ortaya çıkararak onu bir albüm haline getiriyor.Facebook’un standart profil görünümünün yerini alan Zaman Tüneli, yeniden eskiye doğru Facebook’ta paylaştığınız içerikleri sıraya diziyor ve bunları çift sütunlu bir görünümde size ve arkadaşlarınıza sunuyor. Liseden mezun olduğunuz tarih, evlilik tarihiniz, işe başlamanız, çocuk sahibi olmanız gibi hayatınızdaki tüm önemli noktalar, Zaman Tünelinizde görünüyor (tabi ki bu bilgileri girdiyseniz). Zaman tünelinde geriye giderek önemli etkinlikler için fotoğraflar ekleyebiliyor veya ortadan kaldırmak istediğiniz bir paylaşımı silebiliyorsunuz.Zaman Tüneli, Facebook içerisinde dolaşmada yepyeni bir deneyim sunsa da, birtakım gizlilik sorunlarıyla beraber geliyor.

Zaman Tüneli, size üç yolla açılıyor: Zaman Tünelinizi dilerseniz şimdi, www.facebook.com/timelineadresine giderek etkin hale getirebiliyorsunuz. Veya Facebook giriş sayfanızda etkinleştirme bağlantısı çıkana kadar bekleyebiliyorsunuz. Hiçbir şey yapmadığınızda ise Facebook, bir süre sonra hesabınızı otomatik olarak Zaman Tüneli’ne aktarıyor. Her seçenekte ise Zaman Tüneliniz etkin hale gelmeden önce onu gözden geçirmek için 7 gününüz bulunuyor.Zaman Tünelinin temelleriZaman Tünelini ilk açtıığınızda yeni profilinizi hemen paylaşmak veya öncelikle düzenleme yapmak arasında bir seçim yapıyorsunuz. Düzenleme yapmayı seçtiğinizde, bu işlemi en fazla 7 gün içinde tamamlamanız gerekiyor. Ancak bu süre, size fazlasıyla yetecektir.

Zaman Tünelinin üzerinde “kapak fotoğrafı” olarak adlandırılan büyük bir fotoğraf yer alıyor. Bu fotoğrafı siz belirliyorsunuz. Fotoğrafın sağ alt tarafında ise Bilgilerini Güncelle, Yaptıklarının Dökümü ve ayarlar düğmesi yer alıyor.

Bilgilerini Güncelle“, sizi temel profil bilgilerinizi düzenleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendiriyor. Burada işiniz, eğitiminiz, iletişim bilgisi, yaşadığınız yerler, ilişki durumları gibi bilgileri girebiliyorsunuz. Burada göreceğiniz bilgiler, Facebook profilinize eklediğiniz bilgi miktarına göre değişiyor.

Yaptıklarının DökümüBu seçeneğe tıkladığınızda, Zaman Tüneli tüm etkinliğinizi yıllara göre düzenleyerek gösteriyor. Burada arkadaşlarınızın Zaman Tüneline yazdığınız yorumları görebiliyor, sizin Zaman Tünelinize yazılan yorumları görebiliyor, arkadaş olma güncellemelerini, paylaştığınız fotoğraf ve bağlantıları, etiketlendiğiniz fotoğrafları görebiliyorsunuz. En sağdaki seçenek ise bu öğeleri filtrelemenize izin veriyor.Yaptıklarının Dökümü sayfası, her gönderinin yanında ayarlayabileceğiniz bir gizlilik seçeneği de sunuyor. İlk sütunda belirli bir gönderinin kim tarafından görülebileceğini seçiyorsunuz. İkinci sütunda ise öğenin Zaman Tünelinizde görünüp görünmeyeceğini belirliyorsunuz.

Kapak Fotoğrafının ötesi

Kapak fotoğrafının hemen altında yaşadığınız, okuduğunuz ve çalıştığınız yer gibi profil bilgilerinizi göreceksiniz. Bir de bazı fotoğraflardan oluşan ve arkadaş listenizi göreceksiniz. Yeni harita uygulaması ise nerede yaşadığınızı ve Facebook ile paylaştığınız diğer konum bilgilerini gösteriyor. En sonda ise beğendiğiniz sayfaların bir listesi yer alıyor.

Aşağı ok düğmesine tıkladığınızda, Zaman Tünelinize eklediğiniz Open Graph uygulamaları görünüyor.

Yeni durum kutucuğu ile hayatınızdaki önemli gelişmeleri ekleme

Zaman Tünelinin üst kısmının hemen altında bulunan durum kutucuğu, bir yenilik içeriyor. Hayatınızdaki Önemli Gelişme düğmesine basarak eğitiminiz, aileniz, ilişkileriniz, ev ve yaşamınız (satın aldığınız ev, araç, vs.)

Paylaşırken gizliliğe dikkat edinYeni durum kutucuğunu kullanırken, her paylaşımda bulunduğunuzda gizlilik ayarlarını kontrol edin. Yeni içerikleri dilerseniz herkese açık (tüm dünyaya), sadece arkadaşlara açık veya sadece bazı arkadaşlarınıza açık hale getirebiliriniz.Durum kutucuğunun altında Facebook etkinliğinizin kutular şeklinde yer aldığını göreceksiniz. Sayfanın alt tarafına kayarak Facebook’da tüm yaptıklarınızı görebilirsiniz. En sağ tarafta ise belirli ay ve yılların bir çizelgesini göreceksiniz. Buradan bir tarihe tıkladığınızda, tıkladığınız tarihteki etkinliğiniz gösterilecektir.

Zaman Tünelinizde aşağıya doğru kaydıkça, ekranın üst tarafında bir araç çubuğu belirecektir. Buradaki açılır menüler ile istediğiniz bir tarihe gidebilirsiniz.

Kapak fotoğrafınızı seçinZaman Tünelinin en etkileyici özelliklerinden biri de profilinize ekleyebildiğiniz dev boyuttaki kapak fotoğrafı. Kullanıcılar sizin sayfanıza geldiklerinde ilk olarak bu fotoğrafla karşılaşırlar. Bu fotoğraf ilk başta boş olacaktır, ancak farenizi alan üzerine sürükleyerek bir fotoğraf ekleyebilir veya albümlerinizden bir fotoğraf seçebilirsiniz. Bu fotoğrafın profil fotoğrafınız gibi herkese açık bir hale geleceğini unutmayın.Görünürlüğünüzü sınayın

Kapak fotoğrafınızı da seçtikten sonra sıra Zaman Tünelinizin neye benzediğine bakmaya ve belki de geçmiş etkinliklerinizden bazılarını eklemeye geldi. Ancak başlamadan önce profilinizin herkese açık olarak nasıl göründüğüne göz atmanızda fayda var.

Bunun için kapak fotoğrafının sağ alt tarafındaki çark simgesine, açılan menüden “Başkasının Gözünden Gör” seçeneğine tıklayın.

“Zaman tünelin abonelerin dahil, herkese açık bu şekilde gözüküyor” başlığı altındaki ilk cümle içerisinde geçen “Herkese açık” kelimesine tıklayın. Burada, herkese açık olarak görtülenmesini istemediğiniz bilgileri yanındaki “X” işaretine tıklayarak kaldırabilirsiniz.


[/member]

Bir yanıt yazın