ERÜ Eczacılık Fakültesi öğrencisi Kübra Özbaşoğlu, ikincilik ödülünü aldı.

’10. Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’nda Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi Kübra Özbaşoğlu, gösterdiği başarısı ile 2’incilik ödülünü aldı.

Geleceğin ecza adayı olan ERÜ Eczacılık Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi Kübra Özbaşoğlu, katıldığı ’10. Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’nda 2’incilik kürsüsüne çıktı. Özbaşoğlu, Ankara’da düzenlenen yarışmada hazırlanan eczacı platformuna gelen hastalara ilaç danışmanlığı yaptı.

Yarışmada, hastalara ilaçlar konusunda bilgi aktaran Özbaşoğlu, 12 öğrencinin katıldığı yarışmada 2’inci oldu. Aldı ödülden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Özbaşoğlu, yarışmanın ileriki meslek hayatında deneyim kazandırdığını belirtti.

Yarışma hakkında bilgi veren Özbaşoğlu, “Bu sene yapılan Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’nda fakültemizi temsilen yarışmaya ben katıldım. Bu yıl yarışmanın 10’uncusu düzenlendi. Öğrenci alan her fakültenin bir temsilcisi yarışmaya katıldı. Akademisyenlerden ve eczacılardan oluşan jüri karşısında, oluşturulan eczane ortamları ile diğer temsilci arkadaşlarımız ile yarıştık” diye konuştu.

Eczane ortamında hastaları bilgilendirerek yarıştığını söyleyen Özbaşoğlu, “Hasta reçetesini bize getiriyor. Biz de reçeteyi raftan indirip ilacın nasıl kullanılacağını? Nelere dikkat etmesi gerekiyor? şeklinde bilgiler aktarıyoruz. Hastanın hayat kalitesini arttırmak için önerilerde bulunduk ve bu bilgiler doğrultusunda juri üyeleri tarafından değerlendirildik” “ifadelerinde bulundu.

Özbaşoğlu, “Yarışmanın amacı eczacılığın sadece ilacı raftan alıp vermek değil, ilaç danışmanlığını en iyi şekilde üstlenen mesleğimizin halk sağlığını önemle koruduğunu göstermektir. Halk sağlığı bizim için gerçekten önemli. Bu yarışma sayesinde ileriki meslek hayatımız için çok büyük deneyimler kazandık. Mesleğimizin nasıl icra edilmesi gerektiğini, hangi doğrultuda dikkat etmemiz gerektiğini, bir kez daha hem herkese göstermiş olduk hem de bizler uygulamış olduk” şeklinde konuştu.

ERÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar da Özbaşoğlu’na fakültelerine ödül kazandırdığı için teşekkürlerini sunarak, “Yarışmaya 12 aday katıldı. Bu 12 fakültenin arasında fakülte temsilcimiz Kübra arkadaşımız 2’İnciliği kazandı. Bu konuda kendisine çok teşekkür ediyorum. Fakültemiz ilk defa böyle bir başarı elde etti. Bu başarı bize büyük bir gurur verdi” ifadelerini kullandı

Bir cevap yazın