ERCİYES’E DAVOS ZİRVE KÖŞKÜ

Kayseri  Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’ne yapılacakları  ‘Davos  zirve köşkü’nün detaylarını anlattı. Özhaseki ‘İki yıl sonra hem devlet konukevi hem Erciyes kış turizm projesi kapsamında devasa oteller tamamlanacak. O zaman Erciyes, yaz-kış dağ ve kış sporları, kongreler,  yabancı devlet adamlarının kaldığı yer olarak Türkiye’nin gündeminde olacak” dedi.

Oba Mimarlık firması yetkilileri, Erciyes Kongre Merkezi kapsamında hazırladıkları projeyi bir sunumla Başkan Özhaseki’ye tanıttı. Tasarımın ana kurgusunun Selçuklu mimarisi üzerine şekillendiğini belirten Başkan Özhaseki, Oba Mimarlık’tan aynı zamanda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü kapsamında da bir brifing aldı. Firma yetkilileri projenin Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki ağa konaklarından esinlenerek hazırlandığına dikkat çekerek şunları söyledi.

“Erciyes turizm master projesi bir bütün proje. Erciyes’in 12  ay doluluk oranı ile geçmesi üzerine. Kışın dağ, kayak, kış sporları, yazın ise kongreler, çeşitli spor aktiviteleri, değişik  zirveler yapılacak. Erciyes’in göletinin batısında bulunan  Kaski su deposu yakınlarındaki hakim tepeye yapacağımız  Selçuklu mimarisine uygun, Cumhurbaşkanlığı köşküne benzer devlet konukevinde ise yerli ve yabancı  devlet adamları, bakanlar kalacak. Bu konukevinin içinden iki ayrı merdivenle üst katlara çıkılacak.  Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, yerli ve yabancı devlet adamlarının, konukların ağırlanacağı bu köşk  kesinlikle Türk mimari tipinde olacak. Bu Türk evinde Selçuklu, cunbalar, kaplamalar olacak. Davos gibi  zirveler içinde  süit odalar olacağı gibi, korumalar, şoförler, görevliler, ağırlama, görüşme, barınma, dinlenme, çalışma gibi çeşitli odalarda yer alacak. Bu projede Erciyes kış turizm projesi  ile  aynı tarihte yani 2 yıl içinde  tamamlanacak. Tamamlandığında  devasa otellerde  bitmiş olacak. O zaman Davos gibi zirveler nedeniyle  Erciyes’e gelen  yabancı  devlet adamları bizim yaptırdığımız konukevinin yanı sıra  bu otellerdeki lüks  odalarda ağırlanacak. Proje ile  Erciyes’e 300 milyon Euro  harcanacak. Erciyes’in, Kayseri’nin çehresi değişecek.”

Bir cevap yazın