EN İYİ KLİMA BÜTÇENİZE EN UYGUN OLANIDIR

Makine Mühendisleri Odası Kayseri şube Başkanı Hakan Özcan, son dönemlerde artan sıcaklıklardan dolayı klimalarla ilgili bir açıklama yaptı. Özcan’ın açıklaması şöyle.

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği bugünler vatandaşların serinlemek için aradıkları çarelerin en başında klima gelmektedir. Peki, klima alırken, kullanırken ve bakımını yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle klima alırken, kalitesini kanıtlanmış ürünleri tercih etmeniz öncü ilkeniz olmalıdır. Klimanızı uzun yıllar kullanabilme amacı ile satan firmanın tüketici memnuniyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir. Diğer bir husus klima seçiminde enerji tasarrufudur. Ülkelerin en önemli sorunlarından biri olan ve her gün üzerinde durulan enerji gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Ülke bütçesi ve dolayısıyla kendi bütçeniz için mutlaka bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın en çok kararsızlığa kapıldığı durum ise klima markasıdır. Şunu unutmayalım ki en iyi klima bütçenize en uygun olanıdır. Günümüzde klima üreticileri tarafından kullanılan teknolojiler temelde aynıdır. Çoğu zaman cihazların fiyatını yakından etkileyen ölçüt, klimada bulunan ek özelliklerdir. Satın almadan önce cihazınızda olmasını arzu ettiğiniz özellikleri gözden geçirin.

Klima satın almak kadar önemli olan bir başka konu da klima kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerdir. Bunların en başında ise klimanın ilk montajıdır. Klimaların oturduğunuz veya uyuduğunuz alanın tam karşısına monte edilmesi sakıncalıdır. Ayrıca üfleme hızının da gereğinden yüksek olmamasına dikkat etmek gereklidir. Tasarruf açısından düşündüğümüzde ise düşürdüğünüz her bir derece, elektrik tüketiminizin yaklaşık yüzde beş oranında artmasına neden olur. Klimanızı rahat edeceğiniz sıcaklığa ayarlayın. İdeal sıcaklık, genellikle sokaktaki sıcaklığın 6-7 derece altıdır. Bu ortalama bir derecedir, sizi üşütmeyeceği gibi terletmeyecektir.

Diğer bir önemli konu ise klimaların bakımıdır. Düzenli bakımı yapılan cihazlarda %15-30 varan elektrik tasarruflarının yanı sıra, cihazınızın da kullanım ömrü uzayacaktır. Ayrıca sağlık açısından klima bakımı çok önemlidir. Bakımı yapılmayan, iyi temizlenmeyen klimalar bakteri üretiyor ve bu tür bakteriler hastalık tehlikesi oluşturmaktadır. Gerek tasarruf için gerekse sağlık açısından klimalarınızın periyodik bakımlarını yetkili servislere düzenli bir şekilde yaptırılması, filtrelerin ise 15 günde bir kullanıcılar tarafından yıkaması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın