Elsevier Yayınevinden AGÜ Kütüphanesine destek

Dijital ve basılı eserlerin tasarlanması, basımı, çoğaltılması ve satışı ile ilgili dijital yayınlar alanında önemli isimlerden biri olan Elsevier Yayınevi yöneticileri Abdullah Gül Üniversitesi’ni (AGÜ) ziyaret etti.

AGÜ Kütüphanecilik ve Dokümantasyon Daire başkanlığının davetlisi olarak üniversiteyi ziyaret eden Yayınevinin Türkiye ve Ortadoğu Satış Müdürü Ayhan Akaray Saraçoğlu ile Amsterdam’daki üretim sorumlusu Dr. Denis Reidy, kütüphanecilik alanındaki tecrübelerini paylaşmak üzere AGÜ personeline seminer verdi.

AGÜ toplantı salonunda verilen seminerde, üniversiteler ve araştırma kurumlarının ulusal ve uluslararası performanslarını değerlendirmede dünya çapında bir kurum olan Elsevier Yayınevi yetkilileri, elektronik kitapların, bilim insanlarının araştırma faaliyetlerini nasıl desteklediği ve dünyadaki trendler hakkında detaylı bilgiler verdi.

Elsevier Scival –Karar Destek çözümünün, üniversitelerin ve araştırma kurumlarının, küresel bazda yetkinliklerini çözdüğünü ifade eden Akaray, herhangi bir kurumun başka kurumlarla kolayca bilimsel performans karşılaştırması yapabildiklerini söyledi. Çalışmalarında her bir bölge/ülke/kurum için atıf ve bilimsel yayınların grafiksel eğilim analizini hazırladıklarını anımsatan Akaray, geliştirilmiş anahtar kelimeleri temel alarak yetkinlik ve yazarların derinlemesine incelemesinin de yapıldığının altını çizdi.

Akaray şunları söyledi: “Bilimsel işbirliklerini analiz eden Elsevier, Scopus veritabanı bazında bibliometrik verileri temel alan online çözümdür. Dünyada işbirliği yapılan ülkeler ve bölgelerin belirlenmesi ve değerlendirilmesinde, dünya bilimsel çalışma ve atıf haritası elde edilmesinde, belirli işbirliği ölçümlerine göre ülkelerin sıralanmasında, etkinliklerin ve yazarların belirlenmesi ve fırsatların keşfedilmesi gibi pek çok faaliyet alanında aktif çözümler üretir”

Bir yanıt yazın