Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, son öğrenci olaylarını değerlendirdi

Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, son dönemde üniversitelerin saldırılar ve çatışmalarla anıldığını, siyasilerin Kürt sorunu üzerinden yaptıkları açıklamalar nedeniyle, üniversitelerde saldırılara zemin hazırlandığını söyledi.

Eğitim Sen Kayseri Şubesi’nde basın açıklaması yapan Ünsal, siyasilerin Kürt sorunu üzerinden yaptıkları açıklamalar nedeniyle, üniversitelerde saldırılara zemin hazırladığını ifade etti. Ünsal, “Muğla’da, Mersin’de ve Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde geçtiğimiz hafta olaylar yaşandı. Dün de İzmir ve Eskişehir’de benzer olaylarla karşılaştık. Üniversitelerde muhalif öğrencilere yönelik baskılar arttı. Burada son dönemde Kürt sorunu üzerinden siyasilerin sorumsuz açıklamalarının üniversitelerde saldırılara zemin hazırladığı bir gerçektir. Gelişmeleri büyük bir üzüntü ve kaygı içerisinde izliyoruz. Eğitim ve bilim kurumu olan üniversitelerin, böylesi olaylarla anılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Hangi çevre ve cenahtan gelirse gelsin, saldırıların ve olayların sebebi olan herkesi esefle kınıyoruz. Bizler, üniversitelerin, ülkemizin aydınlık yüzü olması gerektiği kanaatindeyiz. Cumhuriyet tarihi boyunca çözülmemiş sorunların vebalinin gencecik öğrencilere yıkılmasının, öğrencilerin bu sorunlar nedeniyle birbirlerine kışkırtılarak vuruşturulmasının kesinlikle karşısındayız” şeklinde konuştu.

Kayseri’deki sol görüşlü öğrencilerin endişe içinde olduklarını dile getiren Ünsal, “İlimizde, Erciyes Üniversitesi’nde de çok sayıda özellikle kendisini sol görüşlü ifade eden ve memleketimizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden okumaya gelen Kürt öğrenciler, büyük bir kaygı ve endişe içerisindeler. Herhangi bir gencin, dili, kimliği, inancı, kültürü ya da siyasi görüşü nedeniyle, yaşam hakkına saldırılması, eğitim hakkının engellenmeye çalışılması kesinlikle kabul edilebilir değildir” diye konuştu.

Kayseri’ye gelen öğrencilerin, Kayserililerin misafiri olduğunu kaydeden Ünsal, “İlimize başka şehirlerden gelen öğrenciler, Kayserililerin misafiridir. Anadolu toprakları tarihten bu güne misafirperverliği ile öne çıkmıştır. Bugün de bunun tersi bir durum yaratma niyetinde olanlar, esas olarak hem Anadolu halklarının kültürüne ve geçmişine hem de gelecekte bir arada barış ve kardeşlik içerisinde yaşama şansına darbe vurduklarını unutmamalıdırlar” ifadelerini kullandı.

Ünsal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü, öğretim üyeleri ve öğrencilerini, halkın çocuklarını birbirine düşürmeye çalışan, üniversitede her fırsatta kavga ve etnik ayrım tertiplemeye çalışan bir avuç art niyetliye fırsat vermemeye davet ediyoruz. Bir öğrencinin burnunun kanaması, eğitim hakkının engellenmesi, tarifi mümkün olmayan duygusal bölünmelere sebep olabilir. Esas bölücülük de buna sebebiyet vermektir. İlimizin ve ülkemizin gerçek yurtseverlerinin görevi, birliği, kardeşliği, eşitliği ve temel insan haklarını savunmaktır.”

Bir cevap yazın