DUMANSIZ HAVA SAHASI UYDUDAN TAKİP EDİLECEK

Kapalı mekanlara getirilen sigara yasağı uygulamasını işlevsel hale getirmek isteyen Sağlık Bakanlığı, uydudan takip sistemi ile yeni bir uygulamaya geçecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından üç yıl önce başlatılan “Dumansız Hava Sahası” projesi artık uydu takip (GPS) sistemi sayesinde daha işlevsel hale gelecek.

Araç ve kişi takip sistemleri şirketi Arvento Mobile Systems tarafından geliştirilen uydu takip sistemi sayesinde Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki 4 bin 500 müfettişin kullanacağı bin 500 adet tablet PC’ye yüklenecek yeni bir yazılım hazırladı.

Türkiye’de bir ilke imza atılarak gerçekleştirilen yeni uygulama sayesinde bakanlık müfettişleri, oluşturulan çağrı merkezinde kendilerine gelen şikayetleri uydu üzerinden takip ederek sigara yasağı ihlallerine anında müdahale edebilecek. İlk olarak Ankara’da pilot olarak başlatılan yeni uygulamanın, haziran sonu itibarı ile tüm yurda yayılması bekleniyor.

GPS, ŞİKATEYİ ALIYOR; TABLET, FOTOĞRAFI ÇEKİP CEZAYI KESİYOR

Sağlık Bakanlığı ile geçen aylarda yeni bir projeye imza attıklarını açıklayan Arvento Mobile Systems Genel Müdürü Özer Hıncal, “Dumansız Hava Sahası”na ilave olarak GPS sisteminin devreye alındığını açıkladı. Hıncal, “Geliştirdiğimiz yeni uydu takip (GPS) sistemi yazılımını, Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan bin 500 adet tablet PC’ye yerleştirdik. Yazılım sayesinde bu amaçla oluşturulan Alo 171 Çağrı Merkezi’ne yapılan şikayetlere anında müdahale edilebiliyor” dedi. Gelen şikayetler doğrultusunda 171 Çağrı Merkezi tarafından yönlendirilen müfettişlerin, olay yerine kısa zamanda intikal ederek tablet PC ile mekanın fotoğrafını çekip yine tablet PC’de oluşturulan rapor formunu doldurarak bir tuşla Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm birimlere gönderebildiklerini, valiliklerin de anında cezayı kesebildiğini anlattı.

Bir yanıt yazın