DSİ’nin projeleri 41 yılda teslim edilecek halde görevi devraldık

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2002 yılında bakanlık görevini devraldıklarında Devlet Su İşleri’nin (DSİ) elindeki ihalesi yapılmış 1606 projenin 41 yıl sonra ancak bitecek şekilde ödeneğinin ayrıldığını ifade etti. Eroğlu, o dönemde kurumun fotoğrafını çekerek yaptıkları inceleme sonrasında, fazla ödemeden kaynaklanan 3.2 milyar lirasını geri aldıklarını belirtti. 41 yılda bitirilmesi öngörülen yatırımları, 206’sı baraj olmak üzere 11 milyon dekar sulama alanı, 56 şehrin içme suyu projelerini kısa sürede tamamlayarak hizmete sunduklarını açıkladı.

Bakan Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte İl Özel İdaresi’nde düzenlenen 5 tesisin temel atma törenine katıldılar. Veysel Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002 yılında bu yana yaşadığı değişimleri anlattı. Bakanlığı devralmadan önce DSİ Genel Müdürü görevinde bulunduğunu anlatan Eroğlu, “O dönemde müteahhitler, yani 2002 yılında şunu söylüyordu. “O kadar az ödenek veriyorsunuz ki, şantiye masrafını bile karşılayamıyoruz.” Küçük bir göletin bitiş süresi bile 24 yıl olarak gözüküyordu. Bütün DSİ yatırımlarının bitiş yılı ne kadardı biliyorsunuz. Biz göreve geldiğimizde kurumun fotoğrafını çektik. Bin 606 adet ihale yapılmış. Bizden önce. 82 milyar liralık bir yük aldık. O zaman DSİ’nin yatırım bütçesi 2 milyar lira idi. Yani hesaplarsanız, 82 milyar liralık yatırımlar 41 yılda bitirilecekti. Bütün işler. Sulamalar dikkate alınsa 24 yıl değil tam 41 yıl da bitecek programı teslim aldık. Ama biz şükürler olsun bunu bitirdik ve yatırımları tamamladık. Fazla ödemeleri kestik. Al gülüm ver gülüm yapılmış. Bunu engelledik. Böylece kurumun 3.2 milyar lirasını, fazla ödenen parasını geri aldık. Biz onlardan aslanın ağzından eti alır gibi geri aldık.” dedi.

Kayseri’de 5 tesisin temelini attıklarını ifade eden Veysel Eroğlu, bu tesislerin maliyetinin 100 milyon lirayı bulduğunu ifade etti. Geçmişte küçük bir kulübenin temelini atmak için bakanlar kurulunun geldiğini, kendilerinin de 5’i bir arada projenin temelini attıklarını söyledi. Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim bakanımızla birlikte Kayseri’ye gelişimiz de heybemiz dolu olarak geliyoruz. Geçmişte mukayese yapılırsa. İnsan hafızası çabuk unutuyor. 2002 yılı sonunda Türkiye gerçekten ekonomik krizle boğuşuyordu. Hatta koalisyon hükümeti müteakip ayda memur maaşını ödeyemediği için çalmadık kapı bırakmadı. 3,5 yıl sonra hükümeti terk ettiler. Başbakanımızın liderliğinde hükümetlerimiz kuruldu. O zamanda paramız yanında 6 sıfır vardı. Enflasyon ve faizlerden bahsedilir. Devletin bütçesinin büyük kısmı, neredeyse yüzde 85’i ana paraya değil faiz ödemeye gidiyordu. O günler geride kaldı. IMF memuru ülkemize geldiğinde maalesef devlet lideri gibi karşılanırdı. Taleplerini de ülkemize dikta ettirirdi. Aynı şeyi başbakanımıza da yapmak istediler. O zaman dünyada ekonomik krizde yoktu. Şuan ama dünyada kriz var. Türkiye’nin o günden beri IMF ile anlaşmaya imza atacak düşüncesi vardı. Ama öyle olmadı. Çünkü Türkiye’nin başında Recep Tayip Erdoğan vardı. IMF gereken rest çekildi. Ya bizim dediğimizi kabul edersiniz yada size güle güle demekten başka çare yok denildi. IMF, “23.5 milyar dolar borcu ödeyin” dedi. Başbakanımız “Ödeyeceğiz” dedi. Vadesi gelen borçlar takır takır ödendi.”

-IMF, BİZDEN BORÇ İSTEDİ

Bakan Veysel Eroğlu, G-20 ülkeler toplantısına katıldıklarını hatırlatarak, orada iken IMF başkanının Başbakan Eroğan’ı telefonla aradığını belirtti. Eroğlu, 5 milyar dolar borç isteğini ve bu paranın ne zaman gönderileceğini sorduğunu anlattı. Bugün, IMF Türkiye’nin gelecek yıl nisan ayında ödenecek 1.7 milyar dolar borcun kaldığını ve Türkiye’den borç para ister duruma geldiğini ifade etti. Eroğlu, borçlar ödendiği gibi Merkez Bankası’nın 91 milyar dolar kasasında para olduğunu dile getirdi.

-TÜRKİYE’NİN 2003 YILINDAKİ BÜTÇESİ KADAR BİR KURUMUN YATIRIMI VAR

Bakan Veysel Eroğlu, 2003 yılı bütçesinin kendilerinden önce yapılması nedeniyle devralmak zorunda kaldığını ifade ederek, “2003 yılı bütçesinde Türkiye’nin toplam yatırımı 5 milyar lira idi. Şimdi sadece DSİ’nin, bir kurumunun yaptığı yatırım 5.5 milyar lira. Farkımız bu. Aynı Türkiye. Sadece ne oldu yönetici değişti. İş bilenin kılıç kuşanandır. Farkımız bu. Tüyü yetmemiş yetimin hakkını koruyan hükümet var.” diye konuştu.

-İSTANBUL’UN 2070, İZMİR’İN 2060, İZMİR’İN 2050’YE KADAR SUYU VAR

Kendi dönemlerinde 56 şehrin içme suyu sorununu çözdüklerini anımsatan Bakan Veysel Eroğlu, İstanbul’un 2070, Ankara’nın 2060 ve İzmir’in 2050’ye kadar içme suyu sorunu yaşamayacağını ifade etti. Bugüne kadar 1128 tesisi hizmete açtıklarını dile getiren Eroğlu, “Bakanımız buradan söyledi. İnşallah 12.12.2012 tarihinde saat 12.12’de Başbakanımız için dev 112 tesisin açılışını hazırlayacağız. Bunların açılışını yapacağız. 100 küçük tesis açılışını da ben yapacağım. Toplamda 212 proje hizmete girecektir.” dedi.

-TOPLU TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

Kayseri’de toplam maliyeti 100 milyon lirayı bulacak olan 5 tesisin temeli atıldı. Bünyan ilçesi ile yapılan canlı bağlantı sonrasında hep birlikte 5 tesisin temeline ilk harçlar konuldu. DSİ tarafından yapılacak olan tesisler şöyle: Köprübaşı Ekrek Sulaması (en büyük proje). Bünyan Hazerşah Göleti. Melikgazi Kıranardı Göleti. Develi Ovası Sağ Sahil Yas Sulamaları. Akkışla Ortaköy Arazileri Tatlıöz. Ak ve İğdeli Deresi Yukarı Havza Islahı.

Bir yanıt yazın