DONDURMA UYARISI

Özellikle yaz aylarında ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyveli tatlılar tercih edilmektedir. Bunu da en fazla geleceğimiz olan çocuklarımız tüketmektedir.  Sofralarımızın vazgeçilmezi sütlü tatlılardan Dondurma; İçerisinde Kalsiyum, fosfor, protein riboflavin, B2, A Vitaminleri ile dört mevsim 7’den 70’e herkesin tükettiği önemli bir besin kaynağıdır.

Yaz aylarında Dondurma satışlarının artmasını fırsat bilen  bazı kişiler; Eğitimini almadan daha fazla para kazanma hırsıyla toplumumuzun sağlığını düşünmeden merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde üretim yapmaktadır. Bu tarz yerlerde üretilen dondurmaların tüketilmemesi vatandaşlarımızın sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.

Sütlü Tatlılardan Dondurma sıcak havalarda iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan ,iyi muhafaza edilmediğinde de besin zehirlenmelerine sebep olabilir. Öncelikle açıkta satılan dondurmaları mümkün olduğunca tüketmemekte fayda var. Kapalı olarak satılan dondurmaların da bulunduğu dolapların sürekli çalışır konumda olması gerekiyor. Süt ürünleri sıcak havada kolayca bozulabildiğinden, bir dondurmanın eriyip sonradan dondurulmuş gibi bir görüntüsü varsa kesinlikle tüketmemek gerekir.

Sağlıksız ortamlarda üretilen ve hiçbir güvencesi olmayan, açıkta satılan dondurmaları tüketildiği takdirde Unutmayınız ki!!! Kolibasiliden gıda zehirlenmesine kadar çok sayıda hastalığın tetikçisi olabilir. Serinlemek isterken sağlığınızı göz ardı etmemeniz daha önemlidir. Bu nedenle Dondurma alırken  tamamen ruhsatlı, sürekli denetim altında olan , işin ehli ve özenle üretimi yapılan , kaliteden ödün vermeyen üretici firmaların tercih edilmesi özellikle de Sağlık ,Hijyen ve Sanitasyon Eğitimi almış kişiler tarafından üretilen ürünlerin tercihi sağlık açısından önemlidir. Sonuçta gıda ile yakın teması olan herkesin Hijyen ve Sanitasyon Belgesi olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın