Develi Ziraat Odası Çiftçi Dostu Şeref Belgesi aldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Antalya’da düzenlediği üç günlük eğitim toplantısı, Lara bölgesinde bulunan Royal Holiday Palace Hotel’de 450 oda Başkanının iştiraki ile yapıldı. Eğitim toplantısının ikinci gününde toplantıya katılan Ziraat Odaları’nın başkanlarına hitap eden Genel Başkan Ş.Şemsi Bayraktar, yaptıkları çalışmalar, gösterdikleri büyük çabalar dolayısıyla oda başkanlarına teşekkür etti.Develi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Murat başarılı çalışmalarından dolayı “Çiftçi Dostu Şeref Belgesi” ile ödüllendirildi.

Toplantının ilk gününde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Cüneyt Olgaç, sosyal güvenlik reformunun yansımaları ile tarım sigortalılığı konusunda; TZOB Genel Sekreter Vekili Hikmet Yavuzyiğit, birlik mevzuatına ilişkin; TZOB Muhasebe Müdürü Ziram Şahin de muhasebe uygulamalarına dair değişen kurallara yönelik bilgi sundu. Eğitim toplantısının bir diğer oturumunda ise Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, iletişim, halkla ilişkiler ile iyi yönetim uygulamaları bağlantısında oda başkanlarına interaktif ortamda bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının son gününde TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Ziraat odası başkanlarına, plaket ve teşekkür belgesi takdim töreninde yaptığı konuşmada;1963 yılında resmi kuruluşu gerçekleşen Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 50’nci yılı 2013 yılına, 26’ncı Genel Kurulu ise 2014 yılına denk gelmektedir. ümit ediyoruz ki çok kısa süre içerisinde, “Çiftçi Akademisi” ve “Türkiye’nin Yaşayan Bitki ve Hayvan Müzesi”, Odalarımız ve Birliğimizce işletilecek “tarımsal sanayi tesisleri”nin yanı sıra “depolama, dağıtım ve pazarlama ağı” , eğitim ve araştırma merkezleri, Ar-Ge merkezleri, sektörde yer alanların ortağı olacağı sektör bankası ve sektör sigorta ağı gibi çok daha ileri idealleri konuşuyor olacağız.Nihai hedefimiz, her geçen gün uygarlık ve ilerleme çıtasını daha yükseğe taşıyarak önümüzdeki dört yıl, ilk planda bütün il ve ilçelerimizde teşkilatlanmamızı tamamlayıp, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına doğru Türkiye’yi dünyanın 5. tarımsal üretim ekonomisi olmasının ötesinde bölgenin ve dünyanın liderliğine taşımaktır dedi.

Develi Ziraat Oda Başkanı Mehmet Murat; Develi ilçemizde bulunan 10.831 üyemiz adına  Çiftçi Dostu Şeref Belgesini almaktan mutlu olduğunu belirterek;Develi Ziraat Odası olarak 2012 yılında Eleme Evimiz (selektör bİnamız) çiftçilerimizin hizmetinde olup hububatlarının eleme işlemini yaptırarak yeni sezon için tohum hazırlığında bulunmaktadırlar.

*Çiftçimiz TMO’ya ürününü satabilmesi adına ilçemizde TMO adına çeşitli hizmetler vererek çiftçimizin daha karlı daha faydalı bir ürün hasatı yasamasında aracılık etmekteyiz,

*Odamıza Ait traktörümüz ve de taş toplama makinemizle talep doğrultusunda düşük bir fiyata çiftçimizin arazisinin taşını temizlemekteyiz.

* Odamıza ait Toprak Tahlil Laboratuarı olmamasına rağmen çiftçimizin toprak tahlilini yaptırmaktayız.

*ERÜ Seyrani ziraat Fakültemiz Öğretim Görevlileriyle  çiftçi eğitimine yönelik projede etkin rol oynayıp ilçemiz çiftçisinin bu seminerden en üst düzeyde faydalanması adına çeşitli hizmetlerde bulunduk.Eğitim sonunda ise İl Özel İdare tarafından ücretsiz bir şekilde çiftçimize Yem Bitkisi Tohumu ( Silajlık Mısır – Korunga – Yonca – Macar Fiğ ) verilmesi sağlanmıştır.

*Senenin Belli Dönemlerinde Köy ve İlçemiz de bulunan bozulan arazi yolları İl Özel İdareden Yakıtını karşılamak şartıyla aldığımız Greyderlerle  düzlenmiştir.

* Belediyemizin veya Çeşitli kurumların Çiftçi menfaatine düzenlemiş olduğu seminer eğitim gibi faaliyetlerde etkin rol oynamaktayız. Buna benzer çiftçilerimizin bilgilendirilmesi gereken durumda mesaj sistemimizle çiftçilerimiz bilgilendirmekteyiz.

Bu ve benzeri faaliyetlerimiz her geçen gün gelişen şartlara göre artarak devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın