Cumhurbaşkanı Gül: “Kayseri, Türkiye’nin En Modern, En Gelişmiş, En Kalkınmış İllerinden Birisi”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’nin Türkiye’nin en modern, en gelişmiş ve en kalkınmış illerinden birisi olduğunu söyledi.

Gül, Kayseri İli Yardımlaşma Derneği tarafından Emirgan’daki Beyaz Köşk’ün bahçesinde düzenlenen “6. Kayserililer Brunch’ı”nda yaptığı konuşmada, her yıl bir defa da olsa bazen İstanbul’da, bazen Kayseri’de bir araya gelindiğini, memleket hasretinin, uzakta olanlar için bu şekilde giderildiğini dile getirdi.

Hiç kimsenin artık doğduğu yerde büyüyemediğini, bugünkü dünyanın şartlarının böyle olduğunu ifade eden Gül, “Uzakta da olsak, memleketle, doğduğumuz yerle veya çocuklarımız için babalarının, annelerinin doğduğu yerle alakalarını devamını herkes gönülden istiyor. Bu aidiyet duygusu insani bir duygu. Muhakkak ki diğer memleketimizin güzide şehirleri, onların hemşehrileri için de aynı duygular vardır. Bunları gayet normal karşılamak gerekiyor. Bu çerçevede Kayserililer de hiç değilse senede bir defa da olsa bu şekilde bir arada oluyorlar” dedi.

Derneğin 60 yıllık tarihi bulunduğunu, 60 yıl önce de bu derneğe öncülük edenlerin olduğunu, önemli bir kısmı bugün aralarında bulunmayan bu kişileri rahmetle andıklarını kaydeden Gül, şunları söyledi:

“O dönemler çok daha önemliydi. İstanbul’a gelen, özellikle de öğrencilere muhakkak kalacakları bir yer lazımdı. Onlara muhakkak mihmandarlık edecek kişiler lazımdı. İşte o, bu dernek oluyordu. O zamanki büyükler oluyordu. Ben de ilk geldiğimde İstanbul’a, Kayseri yurdunda kaldım. Burada birçok arkadaşım var. İstanbul’u öğrendikten sonra, yeni gelenlere yerimizi terk ettik. Bugün bu işler biraz daha kolay oluyor. Dolayısıyla derneğin de faaliyetleri, çalışma alanı günümüze göre değişiyor tabii ki.”

-Erciyes, cazibe merkezi olacak-

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kayseri’nin de çok hızlı geliştiğine dikkati çeken Gül, Kayseri’nin eski haliyle bugünkü halini mukayese etmenin bile mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Kayseri, Türkiye’nin en modern, en gelişmiş, en kalkınmış illerinden birisi. İkisi vakıf, ikisi devlet olmak üzere 4 üniversitesi olan, bir taraftan devlet, bir taraftan Kayserililerin çok sahip çıktığı böyle bir eğitim merkezi haline geliyor. Erciyes’in hepimizin gönlünde ayrı yeri vardır. Nereye gitsek, hangi dağı görsek Erciyes ile muhakkak mukayese ederiz. Bunun ayrı bir hissiyatı vardır. Erciyes’in önümüzdeki yıllarda çok büyük bir cazibe merkezi olacağını da biliyoruz. Geçen sene gittiğimde değerli başkanım beni 3 bin 500 metreye çıkardı. Şimdi artık herkes 3 bin 500 metreye çıkabiliyor. Orası çok daha büyük ilgi görecek. Sadece Türkiye değil dünyanın her tarafından gelenler olacak” şeklinde konuştu.

Kayseri’nin şehircilik alanında çok farkı bir kent olduğunu dile getiren Gül, bazen yabancı misafirlerini Kayseri’ye götürdüğünü ve misafirlerinin kentten etkilendiğini belirtti.

Gül, sanayide zaten önde gelen illerinden biri olan Kayseri’nin klasik sanayiden daha yüksek teknolojili sanayiye geçtiğini söyleyerek, bütün bunların sevindirici olduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından Gül, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket verdi.

Bu arada, davetliler arasından biri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üniversite öğrenimi sırasında çekilen bir fotoğrafını hediye etti.

Brunch’a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ve oğlu Mehmet Emre Gül, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, öteki yetkililer ve Kayserililer katıldı.

Bir yanıt yazın