CHP’li vekillerin basın toplantısına rüşvet davasının sanığı da katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri, Kayseri İncesu Belediyesi’ndeki rüşvet olayı ile ilgili 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı izledikten sonra il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Kayseri’deki olayda eski vali olan İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş’in kara kutu olduğunu iddia etti. Bu sırada basın toplantısının yapıldığı odaya İncesu Belediyesi ile ilgili davada sanık durumunda olan Büyükşehir Belediyesi eski personeli Hacı Ali Hamurcu katıldı. Hamurcu, daha sonra dışarı çıkartıldı.

Atilla Kart, milletvekilleri ile birlikte yaptığı toplantıda, 10 gün önce mecliste düzenledikleri basın toplantısını hatırlatarak, “Bakıyoruz Kayseri’deki eski vali yardımcısı Ali Yener Elçin’in bütün yolsuzlukları kamufle ediyor. Aslında orada soruşturmanın karartıldığını ve delillerin varlığı, bulguların varlığı çok açık olmasına rağmen önce Osman Güneş’in vali sıfatıyla işleme konulmaması yönünde işlem tahsis ettiğini görüyoruz. O sırada tesadüfse, nasıl olduysa, Osman Güneş İçişleri Bakanı Müsteşarı oluyor. Bu kez müsteşar olarak işleme konulmama yönündeki vali sıfatıyla attığı imzayı müsteşar sıfatı ile tasdik ediyor. 21 yıllık avukatlık yaptım. Devleti bürokrat kimliği ile en üst düzey temsil eden arkadaşlarım var. Meslek yaşantımda böylesine idari bir işlem sinsilesini görmedim. Gören varsa beni uyarsın.” dedi.

“Osman Güneş’lerin, şahsını değil yönetim anlayışını sorguluyoruz” diyen Kart, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alet olduğu yönetim adaletsizliğini sorguluyoruz. Şahsi herhangi bir alıp vereceğimiz kendisiyle yok. Muhatabımız da değil. Osman Güneş’leri oluşturanları sorguluyoruz. Kimlerin himaye ettiğini sorguluyoruz.  Neden himaye ediliyor. Bu Kayseri olayının özü budur. Osman Güneş bütün sürecin kara kutusudur. Bu yaşanan sürecin kara kutusu ve kilididir. Biz o kilidi açacağız. O kara kutuyu çözeceğiz. O kutuyu açacağız. Onun için Kayseri’deyiz. Sucukların hesabı sorulacak.”

Toplantı sırasında salona giren rüşvet davasında sanık olarak yargılanan Hacı Ali Hamurcu girdi. Hamurcu, hemen salon dışına çıkartıldı.

Bir cevap yazın