Ceylan: Eğitim Müfettişleri Denetimlere Yetişemiyor

Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, eğitim müfettişlerinin denetimlere yetişemediğini belirtti. Ceylan, “Şehirlerdeki müfettiş sayısı olması gereken kadroya göre az. Bu eğitimle ilgili denetimlerde ciddi sorun oluşturuyor.” dedi.

Doğan Ceylan, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim müfettişlerini bu öğretim yılında canından bezdirdiğini öne sürdü.

Ceylan, okullar açılır açılmaz ülkedeki bütün ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında kayıt sırasında bağış talep eden yöneticiler hakkında inceleme-soruşturma görevi verildiği hatırlattı.

İki ay boyunca bu incelemeleri ancak tamamladıklarını ifade eden Ceylan, şöyle devam etti: “Bu kapsamda 40 binin üzerinde kurumda inceleme yapıldı. Sorumlu görülenlerle ilgili soruşturma raporları düzenlendi. Bu ağır yükün arından rehberlik ve denetim çalışmalarına ancak aralık ayında başlayabildiler. Bir süre denetim görevi yürüteler ancak aradan fazla zaman geçmeden Bakanlık okullarda mekan kullanımına ilişkin değişik amaçla kullanılan dersliklerin geri kazandırılmasına yönelik inceleme görevi verdi. Eğitim müfettişleri ülkedeki 40 binin üzerindeki kurumun tamamında ikinci kez inceleme yaptı. Müfettişler rehberlik ve denetime çalışmalarına yeniden başlamışlardı ki bu kez de ilköğretim 8. sınıf ve lise 12. sınıflardaki devamsızlık nedeniyle ülkedeki tüm ilköğretim okulları, liseler ve dershanelerde yeniden inceleme yapmakla görevlendirildiler. Müfettişler üçüncü kez 40 bin kurumda yine inceleme yaptı. Dershanedeki eğitimlerin incelemeleri nedeniyle hafta sonlarında da inceleme yapmak zorunda kaldılar.”

Doğan Ceylan, ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokula dönüştürülmesine yönelik çalışmaları da birçok ilde eğitim müfettişlerinin yürüttüğünü ve binlerce kurumda inceleme yapıldığını hatırlattı.

Bakanlıkça verilen akşam liselerinin denetimine ilişkin görevler nedeniyle mesai saatleri dışında da çalışmak zorunda kalındığına dikkat çekti.

Ceylan, bu incelemeleri de bitirdikten sonra bu sefer yine bakanlık MTSK sınavlarının denetim görevini verdiğini anlatarak, şu bilgileri verdi: “Sınavlar hafta sonu yapıldığından hafta sonlarında yine görev almak zorunda bırakıldılar. Üzerine bir de SBS ve DPYB sınavlarında il temsilcisi olarak görevlendirilmelerine yönelik bakanlık emri geldi. Bir hafta sonu da sınavlarda görev alındı. Eğitim müfettişleri birkaç aydır hafta içi ve hafta sonu sürekli görev verildiği için iş yükleri çekilmez hal aldı. Eğitim müfettişlerinin rotasyona tabi tutulması sonucu 2011 yılında yarısının görev yeri değiştirilmişti. Bu nedenle bazı müfettişler emekliye ayrıldı. İstanbul başta olmak üzere birçok ilde müfettiş sayısı olması gerekenin yarısı kadar bile değil. Her müfettişin 3-4 müfettiş işi yapması gerekiyor. Üzerine bir de bu ek görevler gelince müfettişler iş yükü altında eziliyor. Hafta sonları ve geceleri bile çalışmak zorunda bırakılıyorlar.”

Ceylan, bakanlığın bu konuda ciddi bir çalışma yaptığını anlatarak, bakanlığın merkez teşkilatında eğitim müfettişlerince yapılacak çalışmaları koordine eden bir birim kurulmasının şart olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın