Çanakkale’deki 771 Kayserili Şehit İçin Fidan Dağıttılar

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma etkinlikleri çerçevesinde Hisarcık Anadolu Lisesi öğrencileri, dönemin askeri kıyafetlerini giyerek vatandaşlara üzüm hoşafı, ekmek, künye ve çam fidanı dağıttı.

Cumhuriyet Meydanı’na gelen Hisarcık Anadolu Lisesi öğrencileri, ilk olarak kum torbalarından mevzi yaparak nöbet tuttu. Diğer öğrenciler ise üzüm hoşafı ve yarım ekmekten oluşan kumanyaları vatandaşlara dağıttı. Meydandaki törene katılan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, Kayserili 771 şehidin adlarının yazılı olan künye ve ağaçları vatandaşlara dağıttı.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, “Bugün, 18 Mart Şehitler Günü, aynı zamanda Çanakkale Zaferi’nin 98.yıldönümü. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk ulusu, belirleyici bir rol oynamıştır. Millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan, bir prestij ve azmin mücadelesidir. Çanakkale Muharebeleri, 1. Dünya Savaşı’nın en önemli ve hassas bölümünü teşkil eder. Çanakkale Savaşı’nda milletimiz, 500 bin evladını şehit vermiştir. Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. Bu amaçla bu etkinliği düzenleyen başta okul müdürü ve öğrencileri kutlarım.” dedi.

Öğrencilerin hazırlamış oldukları bu etkinlik vatandaşların takdirini kazandı. Etkinlikte duygusal anlar yaşandı.

Bir cevap yazın