Binaları denetleyecek kurumlar saptandı

Kayseri‘de deprem riski taşıyan binaları denetleyecek kurumlar belirlendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yapılan basın toplantısında, denetleme yapacak Erciyes Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve Karaca Yapı Denetim Şirketi’nelisans belgeleri verildi.

Buradakonuşan Vali Yardımcısı Erdoğan Aygeç, Kayseri’deki yapıların risk taşıyıp taşımadığını bakanlığa başvurup yetki verilen kurumların denetleyebileceğini söyledi.

Binaların güvenli olmadığının sıkça gündeme geldiğini anımsatan Aygeç, “Devlet artık bu korkuları ortadan kaldırıyor. Binaların huzur içinde kullanılması için denetleme sistemi getirildi. Bu denetlemeyi kendisine yetki verilen kurumlar yapabilecek. Bunlar da Erciyes Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ile Karaca Yapı Denetim Şirketi. Vatandaşlarımız bu kurumların dışında denetleme yapmak isteyenlerin yetkili olmadığını bilsinler ” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu ise, 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesine İlişkin Kanun”un esas amacının çevreyle bütünleşmiş, depremehazırve tüm altyapı sorunlarından arınmış şehirler kurulması olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından üç kuruma riskli yapı tespiti yapmak ve rapor hazırlamak üzere lisansları verildi.

 

Bir cevap yazın