Bakan Yılmaz: Terörle ilgili bugüne kadar söylenenler çözüm getirmedi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bugüne kadar terörle ilgili söylenmedik sözün kalmadığını ama hiçbirisinin çözüm olmadığını söyledi. Nevruz Bayramı’yla başlayan sürece halkın desteğinin tam olduğunu belirten Yılmaz, “Yol uzun olsa bile doğru işi doğru zamanında yapmak lazım. Bu sorunu bitirdik demiyoruz. Daha atılacak çok adım var. İnşallah akıbet hayır olur.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Kayseri İl Başkanlığı’nın il danışma kurulu toplantısına katıldı. Her iki bakan da burada birer konuşma yaptı. Barış süreci ve İsrail’in özrünü değerlendiren Savunma Bakanı Yılmaz, Türkiye’nin her geçen gün daha ileri gittiğini söyledi. Ülkenin bir önceki günden her zaman ilerde olduğunu belirten Yılmaz, yakın zamanda 2 önemli olayın gerçekleştiğini anlattı. Yılmaz, bunlardan birisinin Nevruzla birlikte esen barış havası ve diğerinin de İsrail’in Mavi Marmara saldırısından dolayı Türkiye’den özür dilemesi olduğunu söyledi. Bugüne kadar terörle ilgili söylenmedik hiçbir şey kalmadığını vurgulayan Yılmaz, “Bunların hiçbiri bu sorunu çözmedi. Üzerine yapılmadık panel ve sunulmadık çözüm önerisi kalmamıştı. Türkiye’nin enerjisini çalan, can ve mal kaybına neden olan bir terör sorunu vardı.” dedi. Halkın barış sürecine desteğinin tam olduğunu belirten Bakan Yılmaz, süreç uzun olsa bile doğru işi doğru zamanında yapmak gerektiğini kaydetti. “Bu sorunu bitirdik demiyoruz.” diyen Yılmaz, “Daha atılacak çok adım var. İnşaallah akıbet hayır olur. Siyaset mevcut imkanlardan en iyisini sağlamaktır. Kurtuluş savaşı yıllarında Misak-ı Milli sınırlarını çizdik ama koruyamadık. Bazı tavizler verdik. Çözüm sürecine kimseyi tahkir etmeden, kırmadan devam edeceğiz. Teröre başvurulmadan her türlü siyasi düşüncenin söylenmesine izin vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Terör örgütünün uluslararası ve ülke içinde destekçilerinin olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, buna destek verenlerin sorunun sürüncemede devam etmesini istediğini kaydetti. Bugüne kadar denenen çözüm sürecinde hukuki ve hukuk dışı her yolun denendiğini anımsatan Yılmaz, “Köyler boşaltıldı, babanın yanında oğlu öldürüldü. Ama muhalefet hiç çözüm önermedi. Muhalefet olaya ideolojik yaklaşmaktadır. Eğer bu iş düzenli giderse ‘AK partiyi iktidardan alamayız’ diye düşünüyorlar. Bu ülke batarsa batsın’ düşüncesindeler. Bunlardan bu ülkeye bir fayda gelmez. 30 yıllık bir süreçte kardeşçe geçinen bir ülkeyiz. Van depreminde bunu gösterdik.” dedi.

Çözüm sürecinde muhalefetin ne tür tavizler verildiğini sorduğunu belirten Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, hiç taviz vermediklerini söyledi. Kendilerinin terör elebaşını ‘asmama’ şartıyla aldığını iddia eden Yılmaz, “Bize (ne verdiniz?) diyorlar. Kendileri terör elebaşını ‘asmama’ şartıyla teslim aldılar. Bugün yapılanlar 2001’de yapılsaydı 2 bin insan ölmezdi” diyorlar. Artık Diyarbakır’a Mardin’e yatırımcı geliyor. Mardin Valisi (geçen yıla göre 38 yatırımcı geldi)  diyor. Huzurun güvencenin olmadığı yerlerde yatırım yapılır mı? İnşallah bunlar ortadan kalkar. 3 bin kişi öldü ve bunlar sizin evladınız. Kazan’da 50’nin üstünde kişi etkisiz hale getirilmişti. Burada ölenlerden birisinin babası ‘Evladımı çaldılar” diyor. Baba Türk bayrağının altında taziyeleri kabul etti. Dolayısıyla tek devlet ve tek vatandan taviz veren yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin sorun çözen bir yapısıyla daha da güçleneceğini vurgulayan Bakan Yılmaz, yasaklardan herkesin kaçınması gerektiğini belirtti. Kürtçe kanal kurulduğunu anımsatan Yılmaz, “TRT Şeş kuruldu, bize bir zararı var mı? Kendimiz için ne istiyorsak kardeşlerimiz için de istiyoruz. Eskiden Kürtçe şarkı söylenemiyordu, bugün söylenebiliyor. Yasaklarsanız bir şey var gibi cazibesini arttırırsınız. Dolayısıyla bundan sonra verilecek demokratik haktan kimse korkmasın.” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İsrail’in Mavi Marmara olayından dolayı Türkiye’den özür dilemesini de değerlendirdi. Yılmaz, bugüne kadar her yaptığının doğru olduğunu söyleyen bir devletin ilk defa yaptığının hata olduğunu kabul ettiğini belirtti. İsrail’in NATO’da birçok projeye katılmasına engel olduklarını ifade eden Yılmaz, “İsrail’e destek veren ülkelere ‘İyi dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur’ dedik. Süreç gösterdi ki diklenmeden ama dik durarak dünyanın apayrı bir yere koyduğu devlet Türkiye’den özür diledi. Bu her geçen gün ileri giden Türkiye’nin başarısıdır.” dedi.

Barışın gelecek nesillere umut vermek anlamına geldiğini anlatan Yılmaz, “Bu milletin gelecekten umudunu kesmek gibi bir niyeti yoktur. İnşallah bu milletin geleceği bugünden daha iyi olacaktır” dedi.

Toplantıya Bakan Taner Yıldız ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer, Yaşar Karayel ve çok sayıda partili hazır bulundu.

Bir cevap yazın