Bakan Yıldız’dan, ‘Yenilen pehlivan güreşe doymuyor’ benzetmesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM’de görüşülen gensoruyla ilgili “Yenilen pehlivan güreşe doymuyor.” değerlendirmesi yaptı.

Bakan Yıldız, ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Kayseri İl Başkanlığı’nın Mart ayı il danışma kurulu toplantısına katıldı. Bakanlar, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladılar. Dün Meclis’te bakanlığıyla ilgili sunulan gensorunun hatırlatılması üzerine Enerji Bakanı Taner Yıldız, söz konusu gensorunun daha 10. dakikada gerekçesinin ortadan kalktığını söyledi. “Yenilen pehlivan güreşe doymuyor.” diyen Yıldız, bir muhalefet partisinin gensoru hakkını istismar etmeden kullanması gerektiğini kaydetti. Bakan Yıldız şunları söyledi: “Şimdi görüşmeye başlıyorsunuz, daha 10. dakikada gensorunun gerekçesi ortadan kalkıyor. ‘Bu bir uluslararası anlaşmadır’ diye gensoru verilmişti. Halbuki bu bir uluslararası anlaşma değil, özel hukuk kurallarına tabi. İster kamu isterse özel sektör olsun. Kuzey Irak’ta, Irak’ın tamamında anlaşmalar yapabilir. Buna mani bir hal yok, ama biz ne Bakanlar Kurulu’na ne Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne aktarılmış herhangi bir uluslararası anlaşma yapmadık ve imzalamadık. ‘Siz bunu yaptınız’ diye gensoru verilirse, biz bunu yapmadığımız için bu gerekçe ortadan kalkarsa gerisi tartışmaya dönüyor. Bu yüzden bence gensoru müessesesini daha ciddi çalıştıracak bir mekanizmanın mutlaka kendileri tarafından kurulması lazım. Çünkü biz bu konuda ne zaman gensoru verilse bunu alnımız ak ve açık olarak cevaplamaya hazırız.”

AK Parti hükümeti olarak nereye imza atacaklarını nereye atmayacaklarını bildiklerini söyleyen Yıldız, “Türkiye bugünlere böyle geldi. Doğruyu yaptığı kadar güçlenen, güçlendikçe daha çok doğruyu yapma kabiliyet ve kapasitesine ulaşan bir hükümet var artık. O açıdan biz, her yaptığımız işi savunabilecek durumdayız ve ülkemizin, halkımızın refahı için hangi işlemi nerede, nasıl yapmamız gerekiyorsa da onu yapmaktan bir adım geri atmayız” şeklinde konuştu.

BAKAN İSMET YILMAZ: TÜRKİYE’NİN BUGÜNÜN DÜNDEN DAHA İYİ

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’nin bir önceki günden daha ileri gittiğini söyledi. Kayseri’ye TOKİ’nin yaptığı evlerin kura çekimini gerçekleştirmek üzere geldiklerini anımsatan Yılmaz, Türkiye her alanda kalkındığını ifade etti. Bakan Yılmaz, “Hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye’de doğru ve iyi işler yapılıyor. Şundan emin olun ki, Kayseri’nin ve Türkiye’nin bugünü dünden daha iyi, hiç kimse itiraz edemez. İktidarımız zamanında Türkiye’de herkes ev bark ve iş sahibi olacak. Yeni gününüz yeni umutlar getirsin” diye konuştu.

Bir cevap yazın