Atlı polis gelişsin gözyaşı dinsin

İngiltere başta olmak üzere Belçika, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde toplumsal olayları önlemekte sıkça başvurulan ‘Atlı Polis’ uygulaması Türkiye için umut olabilir.

“Atın caydırıcı gücünden yararlanmak biber gazından çok daha insanidir,” diyen At ve Binicilik Fuarı EQUIST Proje Müdürü Osman Bayazit Genç, “Türkiye bu projeye önem vermeli,” dedi. Osman Bayazit Genç, atlı polis ile ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de toplumsal olayları önlemekte sıkça başvurulan biber gazı, büyük tepki çekiyor. Oysa Londra sokaklarında en küçük bir hareketlenme olduğunda ortaya çıkan atlı polis atların ihtişamı ile kısa sürede caydırıcılığı sağlıyor. Başta İstanbul olmak üzere bir yılda on milyon turistin geldiği şehirlerde, özellikle de gösterilerin sık sık tekrarlandığı Beyoğlu, Taksim gibi bölgelerde sıkılan her biber gazı turistlerin de gözlerini yaşartıyor. Atlı polis gelişsin, turistlerin de gözyaşı dinsin.

Zaten emniyet teşkilatının özellikle İzmir, Antalya, Bodrum gibi turistik bölgelerimizde bu konuda girişim başlatmış olduğunu sevinerek görüyoruz. Bu girişimlerin yaygınlaştırılması ve büyük şehirlerde de etkili şekilde kullanılması faydalı bir gelişme olacaktır.”

Osman Bayazit Genç,  “Özel güvenlik şirketleri bile bu kapsamda ekipler oluşturabilir,” diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Atlı güvenlik; geniş ve uzun mesafeli alanların kontrolünü ve hızlı yer değiştirmeyi gerektiren durumlarda son derece etkili bir yöntem olabilir. Ayrıca atın, ulaşımı kesmeye yönelik engelleri kolayca aşabilir olması da dikkate alınması gereken bir unsur.”

Bir cevap yazın