Arı ve kelebek gibi hayvanların sayısının azalması dünya tarımını tehdit ediyor.

Araştırmacılar, sayıları kontrollü olarak artırılacak arı, kelebek gibi hayvanların, yabani türlerinden daha az etkili olacağını, dolayısıyla azalan böcek sayısı sorununun yenileri yerine koyarak çözülemeyeceğini belirtiyor.

Kanada’daki Calgary Üniversitesi bilim adamlarından Lawrence Harder, “Daha fazla bal arısı eklemek genelde bu sorunu çözmez ancak yabani böceklerin hizmetinin artırılması yardımcı olabilir” diyor.

Çiçekleri dölleyen hayvanlar daha ziyade ormanlar, çalılık alan ve otlak gibi doğal ya da yarı doğal ortamlarda yaşıyor. Bu bölgeler, arazilerin tarıma açılması nedeniyle gittikçe azalıyor. Sonuç olarak ürünlerin verimi için gerekli dölleme yapan hayvanların sayısı da azalıyor.

Araştırma kapsamında dünya genelinde meyve, tohum, fındık ve kahve de dahil 41 ürün sistemi incelendi. Harder, “Çelişkili olarak, mümkün olan tüm arazilerin ekilmesi ya da pestisid kullanımı gibi tarım verimliliğini artırmaya yönelik en genel yaklaşımlar, bu ürünlerin üretimini artıracak yabani böceklerin sayı ve çeşidini azaltıyor” şeklinde konuşuyor.

Harder, domates, kahve ve karpuzun yabani böceklerin sayısının azalmasından en fazla olumsuz etkilenen ürünler olduğunu kaydetti. Çoğu çiçekli bitki, çekirdek ve meyve üretmeden önce polene ihtiyaç duyuyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırma 20 ülkede 600 farklı araziden toplanan verilerle 50 araştırmacıdan oluşan uluslararası bir ekip tarafından yapıldı.

Bir cevap yazın