Anatolian Balloons Genel Müdürü Öğretmen Pilot Mahmut Uluer “Balonların dünyanın en güvenli taşıtı”

Mısır’da yaşanan balon kazasının ardından gözler Kapadokya’da yoğun şekilde süren balon turlarına çevrildi. Dünya’da sıcak hava balon turlarının yapıldığı en önemli merkez konumundaki Kapadokya bölgesinde uzun yıllardır görev yapan öğretmen pilot ve aynı zamanda Dünya’nın en büyük sıcak hava balon şirleti olan Anatolian Balloons Genel Müdürü Öğretmen Pilot Mahmut Uluer, balonların dünyanın en güvenli taşıtı olduğunun altını çizdi. Uluer,  Mısır’da meydana gelen kazanın bugüne kadar yaşanan en ciddi balon kazası olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin en önemli kültür turizm merkezlerinden birisi olan Kapadokya bölgesinde, uzun yıllardır düzenlenen sıcak hava balon turlarına günlük ortalama 2 bin, yıllık ortalama yaklaşık 800 bin turist katılıyor. Özellikle yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdikleri turlarda, turistler metrelerce yükseklikten peribacalarını görme şansını yakalıyor. Kapadokya’da yağışlı ve rüzgarlı günlerde uçuşlar yapılmıyor

Öğretmen Pilot Mahmut Uluer;

“Mısır’da meydana gelen kazanın sebebi pilot hatası, aynı zamanda yer ekibinin hataları var. Bu üzücü olay tüm sektörü etkiliyor. Bu olay balonun güvenli olmadığını göstermiyor, aksine balon diğer hava taşıtlarına nazaran çok daha güvenli”

Elbette Türkiye ile Mısır’ı bu alanda bir tutmamak lazım. Türkiye’de denetimler çok sıkı şekilde yapılıyor. Mısır’da denetimlerin buradaki gibi olduğunu sanmıyorum. Bu durumu dikkate almak gerekir.

18.YY.’dan beri ticari balon uçuşları yapılıyor. Mısır’da yaşanan kaza bugüne kadar olan ilk ciddi kazadır. Kapadokya Bölgesi’nde de 20 yıldır balon uçuşları yapılıyor. Hergün 100 adetin üzerinde balon uçuyor her biri ortalama 20 kişi kapasiteli. Kapadokya’da bilindiği gibi bir kaza yaşanmadı.

Balon pilot lisansını ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tanzim ediyor. Pilotaj eğitimi almak gerekiyor. Uluslar arası standartlar çerçevesinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından lisanslar düzenleniyor.

Burada kontrol tamamen SHGM’nün elinde. Her türlü denetimleri sıklıkla yapıyorlar. Pilot lisanslarının takibi konusunda da oldukça tedbirli ve bu işin sorumluluk bilinci ile hareket ediyorlar

Bizim kullandığımız balonlar sıcak hava balonu. Isınan havanın genleşip yükselmesiyle uçabilen bir hava aracıdır. Propan gazı ile balonun içindeki havayı ısıtıyoruz. Balonun içindeki sıcaklık ortalama 100 c tutuluyor

Kapadokya’da günlük 2 bin kişinin üzerinde balona yolcu taşımacılığı yapılıyor. Bu rakam geçen yıl içindi, 2013’te günlük 2 bin 500 kişinin uçacağını tahmin ediyoruz”

Bir cevap yazın