Anafilaksinin, en korkulan alerjik hastalık

Aniden ortaya çıkan, vücudu etkileyen, kısa sürede ölümle sonuçlanabilen anafilaksinin, en korkulan alerjik hastalık olduğu bildirildi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Orhan, yaptığı açıklamada, ‘alerjik şok’ ismiyle de bilinen anafilaksinin, ölüm potansiyeli taşıyan alerjik bir reaksiyon olduğunu söyledi.
Birçok alerjenin anafilaksiye neden olabileceğini belirten Orhan, ”Anafilaksi, etkenle karşılaştıktan sonra genelde ilk iki saat içinde karşımıza çıkan deride döküntüler, vücudun belli bölgelerinde şişmeler, nefes darlığı, hışıltı, boğazda sıkışma hissi, ötme sesi ve öksürükle, şoka hatta ölüme kadar giden alerjik bir reaksiyondur. Bazen belirtiler saniyeler içinde bile ortaya çıkabilir” dedi.
Anafilaksi ile ilgili Türkiye’de birçok çalışma yapıldığını ifade eden Orhan, ”Bu çalışmalarda anafilaksinin çocuklarda görülme nedenlerine baktığımızda, besinler birinci sıradadır. İkinci sırada ise arı zehiri gelir. Üçüncü sırada da ilaçlar bulunuyor. Bunun dışında da birçok sebep anafilaksi nedenleri arasında sayılabilir. Bir kısım hastada da herhangi bir neden bulamayız ama reaksiyonun genel klinik görüntüsünden hastanın anafilaksi olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.
”DAKİKALAR İÇİNDE ORTAYA ÇIKAR”
Orhan, anafilaksinin dakikalar içinde ortaya çıkarak çok hızlı seyreden bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
”Hastalığın tedavi aşamasında bizim için saniyeler bile önemli. Biz mutlaka besin anafilaksisi, arı anafilaksisi olan hastalarımıza adrenalin iğnesi veririz. Bu ilk yapılması gereken tedavidir. Anafilaksi başlar başlamaz hemen adrenalin tedavisi yapılmalı. Adrenalin uygulamasından sonra da hastadaki belirtilere, bulgulara göre birçok ilaç kullanılabilir. Adrenalin ilave dozları gerekebilir.”
Çocukların anafilaksiyle okulda, evde, sokakta her an karşı karşıya kalabileceklerine işaret eden Orhan, ”O nedenle ilk tedavi sağlık kuruluşunda yapılamaz. Hasta oraya kadar gitmez. Mutlaka bir müdahale yapılması gerekir, işte adrenalin o işe yarar. Bunun ardından 6 ile 8 saatlik bir yakın gözlem için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir” dedi.
Prof. Dr. Orhan, adrenalin kullanımının önemli olduğunu vurgulayarak, ”Adrenalin vaktinde yapılırsa hasta bu tedaviyle çabucak düzelebilir. Yani belirtiler hemen gerilemeye başlar. İkinci bir doz adrenalin çok az hastaya gerekebilir. Bazen de her şey çok uygun yapılsa bile hayatını kaybeden hastalar da olabiliyor. Bu nedenle bizim en korktuğumuz alerjik hastalık anafilaksidir” ifadelerini kullandı

Bir cevap yazın