AIMA “Akademik Şenlik Müziği Beste Yarışması” sonuçlandı

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından Türkiye’deki genç bestecileri teşvik etmek amacıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen “Akademik Şenlik Müziği Beste Yarışması”nda, dereceye girenler belirlendi. Birinciliği, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünde okuyan Hasan Savaş “Scherzo” adlı eseriyle kazandı. İkinciliği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman bölümü 2011 mezunu ve Kompozisyon bölümü öğrencisi Fati Fehmiju “Entrance” adlı eseriyle, üçüncülüğü ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümünde eğitimine devam eden Şükret Gökay “Hophopname” adlı eseriyle elde etti.

Yarışmada birinci seçilen “Scherzo” adlı eser, “AIMA’nın Şenlik Müziği” ünvanı ile seslendirilecek. Beste yarışmasında derece alan yapıtlar para ödülü, seslendirme ve kayıt ile ödüllendirilecek.

Suzan Sabancı’nın ana sponsor olarak desteklediği AIMA kapsamında, 14 yıldır, aralarında İdil Biret, Lukas David, Peter Bruns, Ruşen Güneş, Pierre Amoyal, Maria Kliegel, Andrej Bielow gibi dünyaca ünlü sanatçıların bulunduğu çok sayıda virtüöz, katılımcılarla buluşuyor. AIMA öğrencileri ve öğretmenler, her eğitim döneminin bitişinde verdikleri konserle, Ayvalık ve çevresinde yaşayanlarla bir araya gelme fırsatını buluyor.

AIMA 2012 Etkinlik Takvimi

15-17 Haziran 2012 Koro Atölyesi Burak Onur Erdem   yönetiminde
23-29 Haziran 2012 Edebiyat Atölyesi Sema Kaygusuz   yönetiminde
09-16 Temmuz 2012 Keman ve Viyola Masterclass Lukas David, Andrej   Bielow, Çiğdem İyicil ve Ruşen Güneş yönetiminde
30 Ağustos – 06 Eylül 2012 Piyano Masterclass İdil Biret yönetiminde
11-18 Eylül 2012 Viyolonsel Masterclass Maria Kliegel yönetiminde

Bir yanıt yazın