AGÜ Seminer Serileri Devam Ediyor

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen AGÜ Seminer Serileri “AGÜ Seminar Series” devam ediyor.

Rektörlük seminer salonunda gerçekleşen seminerin bu haftaki konuğu Ohio State Üniversitesi Nükleer Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Günyaz  Ablay oldu. Dr. Ablay, Nükleer Enerji Santrallerinde Dayanıklı Kontrol ve Hata Denetimi İçin Kayan Kipli Yaklaşımlar konulu seminer verdi.

Seminerde, Nükleer reaktörlerin kontrol sistemlerini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Ablay, bu sayede nükleer sistemlerin performansını arttırmayı ve oluşabilecek hataları en aza indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Çernobil ve Japonya’da Tsunami sonrasında oluşan nükleer felaketlere değinen Ablay, her iki nükleer santralin sisteminin eski olduğuna değindi. Günümüzde inşa edilen nükleer santrallerin son derece güvenilir olduğunu vurgulayan Ablay, 2018 yılında tamamlanması beklenen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde en son teknolojinin kullanılacağını kaydetti.

Geleceğin enerji kaynağının nükleer enerji olduğunun altını çizen Ablay, 7 gram Uranyum’un 417 kilogram petrol yaklaşık 900 kilogram kömüre denk gelen enerji ürettiğini dile getirdi. Ablay, gelişen bir ülke olarak Türkiye’nin artan enerji talebini karşılamak için nükleer santrallere ihtiyacı da olduğunu da ifade etti.

AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan,  verdiği seminerden dolayıAblay’a teşekkür  belgesi verdi.

Seminere akademisyenler ve davetliler katıldı.

Bir cevap yazın