2011’in en ilginç 8 teknolojik olayı!

2011’de meydana gelen bu 8 olayın hangisinin daha garip olduğuna karar vermek gerçekten zor!

2011, iPhone 4S ve Kindle Fire gibi merakla beklenen cihazların piyasaya sürüldüğü bir yıl oldu. BlackBerry‘nin dünya çapındaki bağlantı kesintisi ve PlayStation Network‘ün hack’lenmesi de göze çarpan başarısızlık örneklerindendi. İşte 2012’nin en sıradışı olayları.

1. “Sanat” için organ nakli: İki kulakla yetinmek istemeyen Stelarc adlı Avustralyalı bir artist, üçüncü bir kulağı kol derisinin altına koymaya karar verdi. Amacı ise nakledilen kulağın içine kablosuz bir mikrofon koyarak kolunu akustik bir cihaz haline getirmekti.

Kulak büyüdüğünde internete kablosuz olarak bağlanacak ve isteyen herkes, sanatçının kolundaki kulağı dinleyebilecekti.

2. Japonlardan internetten öpme makinesi: Kajimoto Laboratuvarından araştırmacılar, uzak mesafeden konuşan sevgililer için bir “Öpücük İletme Aygıtı” meydana getirdiler. Plastik bir çubuk üzerinde dilinizi gezirdiğinizde, diğer taraftaki plasik çubuk da hareket ediyordu (muhtemelen sevgilinizin ağzında).

3. Robot devekuşu: En hızlı koşan iki ayaklı robotu meydana getirmeye çalışan bilim adamları, 51 km/saat hızında koşabilen 152 cm boyundaki robot devekuşunu meydana getirdiler.

4. Alman bilim adamları beyinle çalışan arabayı icat ettiler: Meydana getirilen sistemde başınıza geçirdiğiniz teknolojik bir kask yardımıyla, düşünceleriniz yoluyla ekrandaki kübü hareket ettirerek arabayı dilediğiniz yere sürebiliyor, hızlandırabiliyor veya yavaşlatabiliyordunuz.

5. Tüneme: Heykellerin, evlerin ve işyeri masalarının üzerinde dururken baykuş gibi poz vermek internette moda oldu (yukarıdaki resimde olduğu gibi).

6. Mark Zuckerberg sadece kendi öldürdüğünü yiyormuş: Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Mayıs ayında “sadece kendi öldürdüğüm hayvanların etini yerim.” demişti.

7. Kaçan kobra Twitter’ı ısırdı: Mart ayında hayvanat bahçesinden kaçan bu kobra, Twitter’da paylaşımlarda bulunmaya başlayınca bir anda 75.000 takipçiyi peşine taktı. Şu an 200.000 takipçiye ulaşan kobra, evine geri dönmüş olsa da tweet göndermeye devam ediyor.

8. Makyaj yapan kamera: Panasonic’in Lumix FX77 kamerası, kullanıcıların çektiği fotoğraflara dişleri beyazlaştırma, gözleri yaklaştırma gibi efektler eklemesine izin veriyordu.

Bir yanıt yazın