Sultan Sazlığında 1.Atlı Cirit yarışması

Kayseri’nin Develi İlçesinde yarım asır öncesi yaygın olarak oynanan atlı cirit Sindelhöyük kasabasında yeniden canlandırılıyor.

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya olarak bilinen bölgenin coğrafi alanı içerisinde bulunan Sultan Sazlığındaki geniş çayırlık alanlara sahip olan Sindelhöyük kasabasında ata sporu yeniden canlandırılıyor.

200 e yakın atın bulunduğu kasabada yediden yetmişe herkes ata biniyor ve bazı evlerde 5-10 adet at bulunuyor.

Sindelhöyük Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı  Mahmut Kılıç Develi ilçesi Sindelhöyük kasabasında  yapılacak olan 1. Atlı Cirit şenliğine ve Şenlik sonrası yaz tatilinde ata binmek isteyenler için kurs dahilinde yardımcı olabileceklerini belirterek atlı sporları sevenleri Pazar günü Saat 18.00 de Sindelhöyük kasabasına davet etti.

11 adet atı bulunan çiftçi Mustafa Ayhan ata binmek isteyenlere at binme eğitimi verilebileceğini belirtti.

Sindelhöyük kasabası Belediye başkanı Hamdullah Deringöl ve Develi Belediye Başkanı Recep Özkan da atlı spor cirit müsabaka hazırlıklarını yerinde inceleyip Ata sporunun yeniden canlandırılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek emeği geçen katkısı olanlara teşekkür ettiler ve Cirit severleri Pazar günü Sindelhöyük kasabasında misafir etmek istediklerini belirttiler.

Belediye başkanları  At binicilerine ve izleyicilere Sindelhöyük kirazı ikram ettiler.Bazı ciritçiler ikram edilen kirazları atlarına da ikram ederek  onların da iyi beslenmesi gerekiyor kiraz da yediriyoruz dediler.

Bir yanıt yazın