SELÇUKLU UYGARLIĞI MÜZESİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Selçuklu medeniyetine ait tarihi eserlerin yanı sıra şaşırtıcı dijital uygulamaları ile büyük ilgi görmesi beklenen Selçuklu Uygarlığı Müzesi açıldı. Müzede Türkiye’de bugüne kadar görülmemiş bazı uygulamalar yer alıyor.

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından kardeşi Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine 1206 yılında yapımına başlanan Gevher Nesibe Medresesi, bundan sonra Selçuklu Müzesi olarak hizmet verecek. Farklı fonksiyonlar yükleyerek tarihi eserleri ayağa kaldıran Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Gevher Nesibe Medresesi’ni de Selçuklu Medeniyetini anlatan bir müzeye dönüştürdü. Müzede, ‘Selçuklu Kenti’, ‘mimarisi’, ‘sanatı’, ‘bilimi’, ‘giysisi’ gibi unsurlar ile ”Kayseri’de Selçuklular”, ”Anadolu’da Selçuklular” gibi bölümler yer alıyor. Müzede ayrıca Selçuklu dönemindeki ‘hastalıklar’, ‘tedavi yöntemleri ve aletleri’, ‘bilginler’, ‘ecza’, ‘su ve sağlık’, ‘müzik ile tedavi’, ‘renk ile tedavi’ gibi bölümler bulunuyor. Müze içerisinde sergilenen etnografik eserlerin yanı sıra, etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar yer alacak ve böylece ziyaretçilerin; dinleyerek, deneyerek, uygulayarak ve teknolojik aletleri kullanarak bilgilenmeleri sağlanıyor. Müzede, dünyadaki ender müzelerde yer alan holografik üç boyutlu görüntüler, arttırılmış gerçeklik için bilgisayar donanımları da bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde ziyaretçiler suyun üzerinde yürüyebilecek ya da Selçuklu sultanları gibi giyinebiliyor. Müzenin, sadece Kayseri’de değil Türkiye’de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

selçuklu müze (1) [640x480] selçuklu müze (2) [640x480]

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın