ÖZHASEKİ:”ŞEHRİMİZ, BÜYÜK EVİMİZDİR”

Kayseri Uygulamalı Çevre Eğitim Projesi (KUÇEP) kapsamında başlatılan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından koordine edilen atık pil toplama kampanyasına katılan 42 okuldan dereceye girenlere ödülleri verildi.

Belediye Meclis Salonu’nda yapılan törene Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin yanısıra İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları (TAP) Derneği Başkanı Savaş Arna ile okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Programda ilk konuşmayıBüyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Seyit Ahmet Okur yaptı. Pillerin insan hayatındaki yerinden söz eden Okur, gündelik hayatta kullanılan birçok cihazın piller sayesinde çalıştığını hatırlatarak “Kullanım halinde herhangi bir zararı olmayan piller, atık haline geldiğinde çevremiz ve insan sağlığı için oldukça tehlikeli oluyor. Bu nedenle atık pillerin gelişigüzel bir şekilde çevreye bırakılmadan bilinçli bir şekilde toplanmasıgerekiyor” dedi.

Pillerin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Okur, “Kullanılmış pil çöp değildir. Atık pil hem tehlikeli hem de değerli bir atıktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Kayseri Uygulamalı Çevre Eğitim Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin koordinesinde gerçekleşen atık pil toplama kampanyası hakkında da bilgiler veren Okur, kampanyaya bu yıl 42 okulun katıldığını ve bin 500 kg pil toplandığını sözlerine ekledi.

Ardından İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, insanların çevreye verdiklere zarara dikkat çekerek zararlı atıkların en zararlısının pil olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye duyarlı faaliyetlerini çok önemsediğini kaydeden Ceylan, çevre temizliği konusunda gençlerin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi için Milli Eğitim camiasına önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Bu tür çevreci faaliyetlerin daha da artması temennisinde bulunan Ceylan, konuşmasının sonunda böyle güzel bir çevre kampsanyasına öncülük ettiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye ve kampanyaya katılan okullara teşekkür etti.

Programda son konuşmayıyapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise bu kampanyada yer almaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, doğanın hava, su, toprak ve enerji olmak üzere dört temel unsurdan oluştuğunu, bu unsurlar olmadan hayatın devam edemeyeceğini söyledi.

Şehirleşme, sanayileşme ve aşırı tüketim gibi unsurların çevreye verdiği zararlara dikkat çeken Başkan Özhaseki, çevrenin korunması için her kurum ve bireye önemli görevler düştüğünü ifade etti.

“ÇEVRE, GELECEK NESİLLERE MİRASTIR”

Doğanın korunmadığıtakdirde insanları çok ciddi sorunların beklediğine vurgu yapan Başkan Özhaseki, “Çevremizi korumadığımız takdirde tabiat bizden intikam alır.İnsanlar nasıl ki evelerinin temizliğine dikkat ediyorsa aynı özeni yaşadıkları şehirler için, çevreleri için de göstermelidirler. Çünkü şehirler, insanların büyük evleridir. Yaşadığımız çevreyi cennet haline getirmek bizim elimizde. Bu amaçla su kaynaklarımızı, çevremizi temiz tutmalıyız, ağaç dikmeliyiz ve gençlerimizi çevre konusunda bilinçlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Belediyelerin çevre temizliğine çok ciddi bütçe ayırdıklarına vurgu yapan Başkan Özhaseki, “İnsanların çevre konusunda daha duyarlı olması daha yaşanabilir bir çevrenin doğmasını sağlar. Çevremiz, gelecek nesillere bırakacağımız önemli bir mirastır” dedi.

Konuşmaların ardından kampanyaya katılan ve dereceye giren okullara sertifikaları ve ödülleri takdim edildi.

Okul mevcudu başına en çok pil toplayan Felahiye Atatürk İlköğretim Okulu, Sarız Yeşilkent İlköğretim Okulu ve Bünyan Yeni Süksün İlköğretim Okullarına İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Başkanı Savaş Arna tarafından ödülleri verildi.

Okul mevcuduna bakılmadan pil ağırlığı baz alınarak en çok pil toplayan Fatma-Mustafa Hasçalık İlköğretim Okulu, Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Osman Zeki Yücesanİlköğretim Okulu’na Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Savruk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Naziksoy ve Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Sami Dayangaç tarafından ödülleri takdim edildi.

Son olarak kampanyaya ilk kez katılan Hikmet Madazlı, Zübeyde Hanım ve İldem Anaokullarına ise ödülleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından verildi. Başkan Özhaseki minik çevrecilerle yakından ilgilenerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programın sonunda Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Başkanı Savaş Arna tarafından Başkan Özhaseki’ye çevreye gösterdiği duyarlılıktan ötürü bir plaket verildi.

Bir yanıt yazın