NEFRON KORUYUCU CERRAHİ İLE BÖBREĞİ KURTULDU

Tümör bulunması sebebiyle sol böbreğinin alınması gerektiği söylenen akciğer hastası 67 yaşındaki Bilal Yıldırım’a Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Sofikerim tarafından ‘nefron koruyucu cerrahi’ ile müdahale yapıldı. Alınması durumunda önemli sağlık sorunları ile karşılaşma riski olan Yıldırım’ın böbreği, nefron koruyucu cerrahi ile tedavi edildi ve şimdi tamamen sağlıklı iki böbreğiyle hayatına devam ediyor.

İleri derecede akciğer-astım hastası olan 67 yaşındaki Bilal Yıldırım, 2 ay önce böğründe meydana gelen ağrılar sebebiyle doktora başvurdu. Sol böbreğinde 2 adet tümör tespit edilen Yıldırım’a böbreğinin alınması gerektiği söylendi. Akciğer-astım hastası olması sebebiyle sağlık durumu iyi olmayan Yıldırım, böbreğini kurtarmanın yolunu Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Sofikerim’de buldu. Sofikerim, yaptığı muayene sonucu hastaya ‘nefron koruyucu cerrahi’ uyguladı. Tümörden temizlenen Yıldırım’ın böbreği, sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Yıldırım’ın yaşı ve sağlık sorunları sebebiyle, böyle bir organ kaybı sonrasında hayati sağlık sorunları yaşayabileceğine dikkat çeken Sofikerim, “Yaptığımız patoloji sonucu hastamızın sol böbreğinde biri iyi huylu, biri orta riskli 2 kitle tespit ettik. Sağlık sorunları sebebiyle böbreğini kaybetmek istemeyen hastamıza ‘nefron koruyucu cerrahi’ yaptık. Bu şekilde kitleleri uygun bir şekilde temizlerken böbreğin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmesini sağladık” açıklamasında bulundu.

Önemli bir operasyon sonrası sağlığına kavuşan Bilal Yıldırım ise şunları söyledi:” Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Böbreğimi aldırmadan sağlığıma kavuşacağımla ilgili ümitlerim azalmıştı. Böylesine zor bir ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştiren Doç. Dr. Mustafa Sofikerim ve Acıbadem Kayseri Hastanesi’ne sonsuz teşekkürlerimi iletiyorumdedi.

Böbrek korunurken kitle temizlenebiliyor

Nefron koruyucu cerrahinin, özellikle tek böbrekli hastalarda ya da böbreklerden birinde fonksiyon bozukluğu olması durumunda hayati önem taşıdığının altını çizen Sofikerim, “Bu yöntem böbrekte hastalıklı bölgenin ya da var olan kitlenin çıkarılırken, böbreğin korunmasını ve sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmesini sağlıyor. Hastayı, böbrek kaybından kaynaklı kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz gibi tedavilerden koruyor. Uzman ellerde ve gerekli teknik alt yapının bulunduğu hastanelerde uygulanan nefron koruyucu cerrahi ile hastanın böbreğindeki tümör tamamen alınırken, gerekli tedavi sürecinden sonra böbrek eskisi gibi sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edebiliyor” diyor.

Böbrek tümörü erken dönemde belirti vermiyortümör [640x480]

Böbrekte görülen kitlelerin önemli boyutlara gelene kadar ciddi bir belirti vermediğini söyleyen Sofikerim, “Böbrek tümörleri küçük olduklarında nadiren belirti veriyor. Belirtiler görülmeye başlandığında da artık iyice büyümüş oluyor ve cerrahi müdahale gerekebiliyor. Bu vakada da hastamız sadece 1-2 ay sol böğründeki ağrıdan şikayet etmiş. Bu zamana kadar kitleler cerrahi müdahale gerektirecek kadar büyümüş. Biz de ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları sebebiyle böbreğini koruma yoluna gittik. Eğer böbreği alsaydık, zaten akciğer yetmezliği yaşayan hastamız bir de böbrek yetmezliği ile mücadele etmek durumunda kalacaktı. Bu durum hastamızın hayatını önemli ölçüde kısıtlayan ve tehdit eden komplikasyonlara sebep olabilirdi. Cerrahi operasyon ile böbreğin üst polüne yerleşen yaklaşık 2.5 cm çapındaki birinci kitle ve alt polüne yerleşmiş ikinci kitle tamamen böbrekten çıkarıldı. Operasyon sırasında yapılan patolojik değerlendirme ile kanser olmadığı kanaatine varıldı ve hastamız sağlığına kavuştu” diyor. Operasyon sonrasında komplikasyona dikkat

Nefron koruyucu cerrahi operasyondan sonraki ilk 2-3 hafta önemli. Bu dönemde böbrekte kanama, sıvı koleksiyonu, idrar drenajı gibi komplikasyonlar görülmemeli. Operasyonların yüzde 2-3’ünde gözlenebilen bu komplikasyonlara karşı, hastanın gerekli kontrollerine mutlaka ve zamanında gelmesi, durum tespiti ve hızlı müdahale imkanı için büyük önem taşıyor. Gerekli dikkat ve kontrollerden sonra hasta tamamen sağlıklı bir böbrekle hayatına devam edebiliyor.

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın