Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl: Yargıdaki genel atamalar içime sinmiyor. Birileri bizim savcımız olacaksınız dediler.Biz hiçbir zaman biat altına girmeyiz”

 

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanması ve yargıdaki genel atamalarla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Başsavcı Bingöl, genel değerlendirmesinde, kendilerinin hiçbir zaman biat altına girmeyeceklerini, adalet ve kanunun biatı altında olduklarını belirterek, “Birileri de sadece bizim savcımız olacaksınız dediler. Biz gideriz işimizi yaparız. Devlet memuruyuz” dedi.

 

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanmasından dolayı Kayseri’deki 40 kişilik avukat grubu kendisini ziyaret etti. Avukatlar adına gerçekleştirildiği belirtilen ziyaretle ilgili olarak memnuniyet duyduğunu dile getiren Başsavcı Bingöl, yargıdaki gelişmeler ve atamalarla ilgili ilginç değerlendirmelerde bulundu. Kendisinin atamasıyla ilgili bir sorunun olmadığını ifade eden Bingöl, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta’nın üç yıl önce buradaki göreve atandığını kendisinin de Sakarya’ya atandığını belirterek, “Bir nevi üç yıl önce çeşitli nedenlerden dolayı değişen atama bugün olması gerektiği gibi yapılıyor. Şuan Sakarya’ya atanmam benim için de iyi oldu” dedi.

 

-HUKUKTAN BAHSEDEBİLMEK İÇİN HUKUKU İYİ BİLMEK GEREKİR

 

Bülent Bingöl, avukatlara yaptığı hitaben konuşmada hep birlikte çalıştıklarını ve güzel günlerin geçtiğini belirterek, “Bazen kavgamız oldu mu bilmiyorum ama hiç olmadı. Gayet uyumlu bir şekilde çalıştık. Tüm avukat arkadaşlara teşekkür ediyorum. Çünkü bizler hukukçuyuz. Bizleri ancak hukukçular anlar. Türkiye’nin gündemi belli. Hukuktan bahsedebilmek için öncelikle hukuku bilmek lazım. Adalete inanmak lazım. Bizim felsefemiz bu oldu. Adaleti gerçekleştirmek istedik. Sizlerin sayesinde oldu. Herkese teşekkür ediyorum. Bize inanan ve desteklerini hiç çekmeyen doğrudan yana olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

-BİR KİŞİNİN, ZÜMRENİN SAVCISI OLMADIK

 

Ataması ve genel atamalarla ilgili de değerlendirmede bulunan Başsavcı Bingöl, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Biz hiçbir zaman sınıfın kişinin şahsın zümrenin savcısı olmadık. Burada herkesin savcısı olmaya çalıştık. Adalet dağıtmaya ve haklıdan yana olmaya çalıştık. İnşallah bunu başarmışızdır. Sizlerde bunu değerlendirebilirsiniz. Kişi kendine bakar ama birde kamuoyuna bakması gerekir.”

 

-HERKESE ADALATE İNANSIN

 

Başsavcı Bingöl, açıklamasının devamında ilginç ifadelerde de bulunarak, “Biz Allah’a inanıyoruz dedik. Birileri ‘biz daha çok inanıyoruz’ dedi. ‘İyi’ dedik. Biz ‘vatan millet bayrak.’ ‘Yok’ dediler ‘biz daha çok’ dediler. Biz ‘insanları seviyoruz’ dedik. Onlar ‘o hiç olmadı’ dediler. Biz doğru bildiğimizi yaptık. Allah’a inanmaya devam ettik. Adalete inanmaya devam ettik. Bu insanlara da inanmaya, sevmeye devam ettik. Seveceğiz. Bunun hiç kimse önüne geçemez. Yeter ki herkes doğruyu yapsın adalete inansın. Hayırlı olsun. Böyle tayin oldu.” şeklinde konuştu.

 

BİRİLERİ SADECE BİZİM SAVCIMIZ OLACAKSINIZ DEDİLER

 

Kendilerinin devlet memuru olduğunu ve her yerde verilen görevi yapacaklarını ama adalete inanarak bu görevi yapacaklarını anlatan Bingöl, şu değerlendirmelerde bulundu; “Biz doğru anlaşılamamaktan dolayı biraz şey olabilir. Arkadaşlar her zaman yanımızda oldu. Doğrudan yana olduk. Bizim için ha burası ha Hakkari, ha Erzurum olur. Devlet memuruyuz. Gideriz işimizi yaparız. Biz adalet adamıyız. Biz herkesin savcısıyız. Birileri de sadece bizim savcımız olacaksınız dediler. Bu atama ile alakalı değil. Geneli söylüyorum. Biz hiçbir zaman biat altına girmeyiz. Hukukun, kanunun, adaletin biatı altındayız. Doğru olanda bu. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Hakim, savcı devlet değildir. Polis devleti de değil. Ordu devlette değil. Hukuk devletiyiz. Biz bunun için çalıştık. Hep beraber yargının bir ayağı da savunmadır. Böyle devam edecektir.”

 

Bir gazetecinin, “Yargıda son dönemde yapılan atamalar içinize siniyor mu?” şeklindeki sorusana Başsavcı Bingöl, “Doğrusunu söylemek gerekirse, içime sinmiyor. Genel atamaları soruyorsanız” şeklinde cevap verdi.

 

Avukatlar adına konuşan Cavit Dursun, Başsavcı Bülent Bingöl’e Kayseri’deki hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, yeni görevinde kendisine başarılar diledi. Ziyaret sırasında kullanılan salonun darlığı nedeniyle avukatlar adına ancak 40 kişinin kabul edildiği belirtilirken, avukatlar Başsavcı Bingöl’e cam üzerine işlenmiş Atatürk portresi hediye ettiler.

 

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl’ü avukatlar ziyaret etti

 

Hakkında

Göz Atabilirsiniz.

SP: Kayseri halkı Erciyes’ten yüzde 50 indirimle yararlanmalı.. İlçe divan toplantısı

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanlığı yayınladığı videoyla Kayseri halkının Erciyes’teki kayak hizmetlerinden %50 indirimle yararlanması …

Bir cevap yazın