ÇANAKKALE GEÇİLEMEDİ!

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Çanakkale Zaferi Kutlamaları çerçevesinde Çocuk Meclisinin Tiyatro Salonunda içeriği dolu bir etkinlik gerçekleştirildiğini ve programa Melikgazililerin yoğun ilgi gösterdiklerini bildirdi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanılan programda Çocuk Meclisi Halk Oyunları ekibinin gösteri de bulunduğunu ve Prof.Dr. Mustafa Keskin tarafından Çanakkale hakkında seminer verildiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, Çocuk Meclisi Tiyatro grubu tarafından hazırlanan ‘ÇANAKKALE DE DÜĞÜN‘ isimli tiyatro eserinin sahnelendiğini kaydetti.

Sadece yol, kaldırım, park ya da imar planı yapan bir belediye olmadıklarını sosyal, kültürel, eğitimsel ve çevre konularına da büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç konu ile ilgili olarak şunları kaydetti:

“İstiklal Marşımızın Yazarı Merhum Mehmet Akif söylemişti: ”Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diye, işte öyle bir dönemden geçip “Çanakkale gezilmez” diyerek, kanları pahasına bizlere bu vatanı bahşeden ecdadımızı minnet ve rahmetle anıyoruz. Asıl olan ecdadımıza layık olmaktır. Hür yaşamaya, ülkemize sahip olmaya, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, dayanışmamıza önem vermemiz gerekir. Tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak anlayışı ile ülkemizin, bizlere bu ülkeyi emanet eden şehitlerimizin ve tarihimizin kıymetini bilelim ve sahip çıkalım. Vatanını, milletini, bayrağını seven ve bu duygu, düşünceler ile donatılan sevgili yavrularımıza sahip çıkmalıyız. Bu tür etkinlikler ile de birey olarak sosyalleşmek ve kültürlerini zenginleştirmek adına bu organizasyonu yapan yavrularımızı kutluyorum.”

Çocuk Meclisince Tiyatro Salonunda düzenlenen etkinlikte Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Keskin, Çanakkale Zaferi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada “ Onlar geri dönmeyi hiç düşünmediler. Ölümü vuslat, savaşı yol bildiler. Sevdaları büyük, halleri engindi. Bir bayram havası ile çıktılar siperlerinden. Vatan için ölmekti onları sevindiren, Hiç üzülmediler, ağlamadılar. Toprağa düştükçe alınları siperlerinde aktıkça al kanları sadece Allah; bizimle sağ olsunlar diyebildiler” diyerek anlamlı ve duygusal bir açıklamada buldu.

 

çocuk mec (1) [320x200]

Bir cevap yazın